Riia linnapea võttis tööle Putini-kriitikutest USA senaatorite eksnõuniku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riia linnapea ja Koosmeele liider Nils Ušakovs.
Riia linnapea ja Koosmeele liider Nils Ušakovs. Autor/allikas: TASS/Scanpix

USA vabariiklastest senaatorite Lindsey Grahami ja John McCaini endine nõunik Christian Ferry asus Lätis tööle Venemaa-meelsuses süüdistatud erakonna Koosmeel kampaaniameeskonnas.

Ferry, kes on varem töötanud Grahami kampaaniajuhi ja McCaini kampaaniajuhi asetäitjana, palgati Riia linnapea ja Koosmeele liidri Nils Ušakovsi poolt selleks, et ameeriklane annaks strateegilist nõu ja aitaks kaasa kommunikatsiooni ning arvamusküsitlustega enne oktoobris toimuvaid valimisi, vahendasid BuzzFeed ja Re:Baltica.

Ušakovs on olnud Riia linnapea üheksa aastat ning tema erakonnal on seimis kõige rohkem kohti. Samas on partei olnud Kremli-meelsuses süüdistatuna poliitilises isolatsioonis ning riigi tasandil pole Koosmeelega valitsuskoalitsiooni keegi läinud.

Tuntud Putini-kriitikutest senaatorite endise nõuniku palkamist peavad mõned vaatlejad katseks pehmendada seda, et erakond toetab Venemaa seisukohti.

Ferryl on Ida-Euroopas töötamisel ka varasemad kogemused. Nimelt töötas ta kunagi strateegilise konsultandina konsultatsioonifirmas Davis Manafort ehk ettevõttes, mis kuulus president Donald Trumpi kunagisele kampaaniajuhile Paul Manafortile ja tema äripartnerile Rick Davisele. Selles ettevõttes töötas Ferry ka Ukraina endise Kremli-sõbraliku presidendi Viktor Janukovitši heaks.

Ferry selgitas BuzzFeedile saadetud e-kirjas, et kohtus Ušakovsiga Washingtonis tänu ühisele sõbrale David Merkelile. Merkel on endine USA välisministeeriumi ametnik ja töötab praegu mõttekojas Atlantic Council. "David oli teadlik minu edukast tööst Ladina-Ameerikas ja linnapea Ušakovsi imetlusest minu kahe endise ülemuse, John McCaini ja Lindsey Grahami, vastu," põhjendas Ferry.

Nii nagu ka Janukovitš on ka Ušakovs üritanud ajada keerulist poliitikat, kus ühelt poolt üritab ta meeldida Läti venekeelsele elanikkonnale ning hoida häid suhteid Venemaa presidendi Vladimir Putini valitsusega ja samal ajal teha avaldusi, mis on kooskõlas Läti liikmesusega Euroopa Liidus ja NATO-s.

Koosmeel, mis omas 2017. aasta kevadeni koostöölepet Ühtse Venemaaga, on varem häälekalt kritiseerinud Venemaa-vastaseid sanktsioone ja hoidunud samal ajal Krimmi annekteerise kritiseerimisest. Viimasel ajal on Ušakovs aga oma erakonna retoorikat ja kuvandit muutma asunud - ennast tutvustatakse eelkõige euroopaliku sotsiaaldemokraatliku parteina ning selles vallas on sõlmitud koostööleppeid näiteks Saksamaa ja Rootsi sotsiaaldemokraatidega.

Ferry rõhutas, et ta asus Ušakovsi heaks töötama just nende uute seisukohtade tõttu, mitte partei varasemate Venemaa-seoste tõttu. "Vähemuste keeleliste õiguste toetamine ei võrdu sellega, et poliitikas oldaks välisriigile orienteeritud," lisas ta.

Ušakovs käis 2017. aastal kaks korda Washingtonis ja kohtus nii McCaini kui ka Grahamiga. 19. detsembril korraldas ta Washingtoni restoranis Mirabelle ka õhtusöögi, kuhu olid kutsutud erinevad välispoliitika spetsialistid.

Ühe seal viibinud allika sõnul oli Ušakovs kasutanud üritust just selleks, et ta on läänemeelne, euroopameelne ja NATO-meelne ning et ta on loomas parteid, mis on kõrgemal rahvuslikest lõhedest. "Ta ütles, et kuna ta on nii läänemeelne, siis on ta ka osa oma valijatest kaotanud ja peab mõnikord avalikes seisukohtades mõõdukam olema," meenutas allikas.

"Ma olen teadlik, et mõnedel inimestel on tema suhtes kahtlusi ja nad arvavad, et Usakovs on Venemaa "Trooja hobune"," rääkis õhtusöögil käinud allikas. "Kuid ma pean tunnistama, et ta oli väga veenev. Ta ei öelnud asju, mis oleks minus kahtlusi või ebamugavust põhjustanud."

Ušakovs väljaannetele kommentaari anda ei soovinud, David Merkel päringutele ei vastanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: