Trump annab loa avaldada FBI väidetavat kallutatust näitav memo

{{1517516280000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump Davosi majandusfoorumil.
USA president Donald Trump Davosi majandusfoorumil. Autor/allikas: Evan Vucci/AP/Scanpix

USA president Donald Trump annab loa memo avaldamiseks, mis väidetavalt näitab Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) poliitilist kallutatust ja võimu kuritarvitamist presidendivalimiste kampaania ajal, teatas neljapäeval Valge Maja.

"President on nõus selle avaldamisega. Pärast seda on asi kongressi kätes," ütles Valge Maja esindaja.

Dokument avaldatakse ilmselt reedel.

FBI on väljendanud "sügavat muret" dokumendi sisu täpsuse üle, sest väidetavalt on sealt osa materjale välja jäetud. Valge Maja personaliülem John F. Kelly on samas öelnud, et Trump soovib "kõige avaldamist, et ameeriklased saaksid ise järeldused teha".

Kuuldused, et Trump toetab "sada protsenti" kongressi esindajatekoja luurekomisjoni memo avalikustamist, mis puudutab FBI ja justiitsministeeriumi juurdlust Venemaa suhtes, liikusid juba nädala alguses.

"Jah, ära muretse," ütles president teisipäeval vabariiklasele Jeff Duncanile esindajatekojast lahkudes pärast seda, kui ta oli pidanud oma aastakõne.

Duncani ja Trumpi sõnavahetuse salvestasid telekaamerad.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders ütles teisipäeval, et Trump pole nelja lehekülje pikkuse dokumendiga veel tutvunud.

Memo jõudis Valgesse Majja esmaspäeval pärast seda, kui luurekomisjon hääletas selle avalikustamise poolt. Presidendil oli pärast seda viis päeva, et dokumendi avalikustamist blokeerida.

Memo puudutab FBI ja justiitsministeeriumi juurdlust Venemaa väidetava sekkumise kohta USA 2016. aasta presidendivalimistesse ning toob välja uurimise käigus tehtud rikkumised, väidavad vabariiklased.

Esindajatekoja spiiker Paul Ryan on memo avalikustamise heaks kiitnud, kuid ei taha, et seda kasutatakse eriprokuröri Robert Muelleri vastu, kes viib läbi omapoolset juurdlust võimalike Venemaa mõjutuste suhtes.

Valge Maja esindajate hinnangul tõestab memo, et presidendil oli õigus, kui ta süüdistas Föderaalset Juurdlusbürood enda ebaõiglases kohtlemises.

USA esindajatekoja demokraadid tahavad luurekomisjoni juhi tagandamist

USA esindajatekoja demokraatide liider Nancy Pelosi tahab luurekomisjoni vabariiklasest esimehe tagandamist, kirjutas AP neljapäeval.

Pelosi nõudis Devin Nunesi tagandamist kirjas esindajatekoja spiikrile Paul Ryanile.

Pelosi väitel astus Nunes teadlikult ebaausaid samme, muutes vabariiklaste koostatud Venemaa juurdluse memo.

Luurekomisjon otsustas hääletusel esitada memo president Donald Trumpile.

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) on väljendanud sügavat muret dokumendi sisu täpsuse üle.

Pelosi kirjutas, et Nunes ei ole oma sammude tõttu sobiv esimehena tööd jätkama.

Ta lisas, et Nunesi eesmärk on õõnestada juurdlust Venemaa võimaliku sekkumise kohta USA presidendivalimistesse 2016. aastal.

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: