Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump kiitis heaks salajase memo avaldamise

{{1517592120000 | amCalendar}}
Foto: Evan Vucci/AP/Scanpix

USA president Donald Trump kiitis reedel heaks USA esindajatekoja luurekomitee vabariiklaste memo, milles väidetakse, et Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) võis omal ajal Donald Trumpi kampaaniameeskonna võimalikke Venemaa-sidemeid uurides oma volitusi ületada.

Trumpi otsusega läks memo tagasi kongressi komisjoni, mis selle kohe ka avalikuks tegi, vahendas Reuters.

Salastatud materjalidel põhinevas neljaleheküljelises memos väidetakse, et FBI kasutas tõendusmaterjalideta ja Demokraatliku Partei ning Hillary Clintoni valimiskampaania rahastatud raportit, et saada FBI ja justiitsministeeriumi juhtidelt luba jälgida Trumpi nõunikku Carter Page'i, kel olid ulatuslikud kontaktid venelastega.

Memo koostajate sõnul oli raport jälgimisloa saamiseks keskse tähtsusega, kuid raportit ei oleks tohtinud arvestada, sest see sisaldas süüdistusi, mida pole tõendatud.

Esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest esimehe Devin Nunesi ja tema abide koostatud memo väidab, et FBI ametnik tunnistas seadusandjatele, et endise Briti luureametniku Christopher Steele'i koostatud toimik oli oluline osa selleks, et saada kohtult luba kuulata pealt Trumpi meeskonna kunagist välispoliitika nõunikku Carter Page'i.

Memos tuuakse välja, et justiitsministeerium ei avaldanud Page'i pealtkuulamiseks loa küsimisel seda, et Steele'i toimiku eest maksis Demokraatlik Partei. Memo andmetel ütles Steele justiitsministeeriumi ametnikule, et ta ei taha, et Trump valitakse presidendiks.

Steele'i toimik on USA avalikkuses palju vastukaja saanud seal sisalduvate väidete tõttu, mis näitavad Trumpi ja tema kampaaniameeskonda halvas valguses, seda eriti suhetes Venemaaga. Kriitikute hinnangul sisaldab toimik palju kontrollimata või ekslikke väiteid, vabariiklastest Trumpi-toetajate jaoks on kõige problemaatilisemaks asjaoluks ka see, et toimiku koostas MI6 endine ametnik ettevõtte Fusion GPS tellimusel, mille olid vastaskandidaadi tausta uurimiseks palganud esialgu Trumpi-vastased vabariiklased ja seejärel Demokraatlik Partei ja Hillary Clintoni kampaaniameeskond.

Nunesi koostatud memo rõhutab seega väidet, et loa USA kodaniku pealkuulamiseks hankis FBI teadlikult kahtlase taustaga toimikut kasutades. Samuti väidetakse, et selle loa kehtimist pikendas praegune asejustiitsminister Rod Rosenstein. Rosenstein oli omakorda see, kes pärast FBI direktori James Comey vallandamist Trumpi poolt nimetas Venemaa-juurdlust ja võimalikku õigusemõistmise takistamist uurima eriprokurör Robert Muelleri, kes on ise omal ajal samuti FBI direktoriks olnud.

Memo avaldamisele on olnud vastu nii FBI kui ka justiitsministeerium. Demokraadid ja muud Trumpi kriitikud leiavad, et memo näol on tegu valikulist informatsiooni sisaldava dokumendiga, mille eesmärk on õõnestada FBI ja Venemaa teemat uuriva eriprokuröri Robert Muelleri usaldusväärsust.

Memo on koostanud esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest esimees Devin Nunes koos oma abidega. Plaan memo avalikustada kiideti heaks esmaspäevasel luurekomitee istungil. Selle poolt hääletasid vabariiklasest liikmed, demokraatidest liikmed olid avalikustamise vastu. Demokraatide poolt koostatud memo avalikustamise hääletasid vabariiklased maha.

Memovaidluse tausta kohta saab pikemalt lugeda SIIT.

Memo täismahus:

Trump memost: paljud inimesed peaksid end häbenema

USA president Donald Trumpi ütles pärast salastatuse võtmist esindajatekoja luurekomisjoni vabariiklaste vastuoluliselt memolt, milles kajastatakse Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) väidetavaid rikkumisi Venemaa-juurdluses, et dokumendi sisu põhjal peaksid paljud inimesed end häbenema.

"Paljud inimesed peaksid end häbenema," ütles Trump dokumendi kohta, mis käsitleb USA justiitsministeeriumi ning FBI juurdlust Venemaa sekkumisest USA presidendivalimistesse.

"Memo saadeti kongressile, selle salastatus eemaldati. Kongress astub mis tahes samme, mida nad tahavad astuda, kuid ma arvan, et mis meie riigis on juhtunud, on häbiväärne," sõnas Trump meediale.

Vabariiklased süüdistavad FBI-d rahva usalduse rikkumises

USA esindajatekoja luurekomisjoni vabariiklased tuvastasid, et Venemaa sekkumist 2016. aasta presidendivalimistesse uurivad justiitsministeerium ja Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) rikkusid tõsiselt avalikkuse usaldust, ütles komisjoni juht Devin Nunes reedel.

Komisjon avaldas reedel vabariiklaste koostatud memo, milles Nunese sõnul kajastatakse, kuidas justiitsministeerium ja FBI kuritarvitasid oma võimu.

Nunese sõnul loodab ta, et memo "heidab valgust sellele häirivale sündmuste jadale ja annab hoogu reformidele, mis lubavad ameeriklastel täielikult usaldada oma riigiameteid".

Demokraadid hoiatavad Trumpi memo ettekäändena kasutamise eest

Trump võib esile kutsuda põhiseaduskriisi, kui vallandab vabariiklaste koostatud vastuolulist memot ettekäändena kasutades Venemaa valimissekkumise uurimise juhi või justiitsministeeriumi juhte, hoiatasid kongressi demokraatide juhid reedel.

"Kirjutame teie teavitamiseks, et peame sellist alusetut sammu katsena takistada õiguse jaluleseadmist Venemaa-juurdluses," ütles senati vähemuse juht Chuck Schumer, esindajatekoja vähemuse juht Nancy Pelosi ja veel kaheksa tähtsat demokraati.

Kiri väljastati pärast seda, kui esindajatekoja luurekomisjoni vabariiklased avaldasid enda koostatud memo, milles väidetakse, et justiitsministeeriumi ja Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhid kuritarvitasid oma volitusi, kui andsid loa võtta järelevalve alla Trumpi valimiskampaania nõunik Carter Page.

"(Asejustiitsminister) Rod Rosensteini, justiitsministeeriumi juhtkonna või (eriprokurör) Robert Muelleri vallandamine võib päädida nii suure põhiseaduskriisiga, mida pole nähtud" pärast seda, kui häbistatud president Richard Nixon andis korralduse vallandada justiitsametnikke Watergate'i skandaali ajal, ütlesid demokraadid.

USA justiitsminister astus välja oma asetäitja kaitseks

USA justiitsminister Jeff Sessions astus reedel välja asejustiitsminister Rod Rosensteini ja ministeeriumi tähtsuselt kolmanda ametniku Rachel Brandi kaitseks.

Sessionsi sõnul on mõlemad kogenud advokaadid ning esindavad seda tüüpi kvaliteeti ja juhtimisoskust, mida ministeeriumisse tahetakse.

Seisukoht käib vastu president Donald Trumpi avaldusele, kui viimaselt küsiti, kas ta usaldab Rosensteini. "Mõelge see ise välja," lausus Trump.

FBI eksjuht Comey kritiseeris vabariiklaste memo

USA Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eksjuht James Comey kritiseeris reedel esindajatekoja vabariiklaste avaldatud salajast memo, öeldes, et see ei lisa suurt midagi uut.

"Kas see oligi kõik?" säutsus Comey Twitteris.

"Ebaaus ja eksitav memo hävitas esindajatekoja luurekomitee, hävitas usalduse luurekogukonnaga, kahjustas suhet FISA kohtuga, ja andestamatult avalikustas salastatud uurimise Ameerika kodaniku kohta. Mille nimel?" kirjutas Comey. "DOJ (justiitsministeerium) & FBI peavad jätkama oma töö tegemist."

Comey kaitses neljapäeval FBI vastuseisu memo avaldamisele ja kutsus poliitilisi liidreid tõrjuma "nirkide ja valetajate rünnakuid".

"Kõik peaksid tunnustama FBI-d oma arvamuse väljaütlemise eest. Ma soovin, et rohkem meie liidreid teeks seda," säutsus  Comey Twitteris.

President Donald Trump ja kongressi vabariiklased on kritiseerinud FBI-d juurdluse eest Venemaa ja Trumpi kampaaniameeskonna võimalike sidemete suhtes 2016. aasta presidendivalimiste eel ja ajal.

Justiitsministeerium, FBI ja demokraadid kutsusid korduvalt Trumpi memo avaldamisest keelduma, väites, et see võib paljastada FBI töömeetodeid, kahjustada rahvuslikku julgeolekut ja eksitada avalikkust.

"Võtke süda rindu: Ameerika ajalugu näitab, et pikas vaates ei jää nirgid ja valetajad kunagi peale, kui head inimesed neile vastu astuvad," säutsus Comey.

Tema sõnul ei ole USA-s just palju koole ja tänavaid, mis kannaksid Joe McCarthy nime. McCarthy oli senaator, kes korraldas 1950. aastatel senatis nõiajahi väidetavate kommunistide toetajate vastu USA valitsuses.

Eriprokurör Robert Mueller viib läbi juurdlust, uurides Trumpi kampaania ja Venemaa võimalikku kokkumängu ning seda, kas Trumpi tegevus FBI toonase direktori Comey vallandamisel mullu mais liigitub õigusemõistmise takistamiseks.

Comey vallandamine käivitas sündmusteahela, mis viis eriprokuröri ametissenimetamiseni. Enne seda uuris Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa kokkumängu FBI.

Trump on öelnud, et vallandas Comey Venemaa-juurdluse tõttu.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: