Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA esindajatekoja luurekomitee arutab demokraatide memo avaldamist uuesti

USA esindajatekoja luurekomitee juhtiv demokraadist liige Adam Schiff.
USA esindajatekoja luurekomitee juhtiv demokraadist liige Adam Schiff. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA esindajatekoja luurekomiteel on esmaspäeval plaanis kaaluda Demokraatliku Partei rahvasaadikute poolt välja käidud Venemaa-juurdluse teemalise memo avalikustamist. Vabariiklastest liikmete eestvedamisel koostatud memo avaldati pärast president Donald Trumpilt heakskiidu saamist reedel.

Demokraatide memo puudutavat arutelu on Reutersile kinnitanud kaks allikat.

Salastatud materjalidel põhinevas neljaleheküljelises vabariiklaste memos väidetakse, et FBI kasutas omal ajal nn Steele'i toimikut, et saada FBI ja justiitsministeeriumi juhtidelt luba jälgida Trumpi nõunikku Carter Page'i, kel olid ulatuslikud kontaktid venelastega. Memo koostajate, eriti luurekomitee vabariiklasest esimehe Devin Nunesi sõnul oli toimik jälgimisloa saamiseks keskse tähtsusega, kuid toimikut ei oleks tohtinud arvestada, sest see sisaldas süüdistusi, mida pole tõendatud.

Memo on koostanud esindajatekoja luurekomitee vabariiklasest esimees Nunes koos oma abidega. Plaan memo avalikustada kiideti heaks esmaspäevasel luurekomitee istungil. Selle poolt hääletasid vabariiklasest liikmed, demokraatidest liikmed olid avalikustamise vastu. Demokraatide poolt koostatud memo avalikustamise hääletasid vabariiklased maha, kuid nüüd ilmselt on kavas seda teemat uuesti arutada.

Nunesi memo avaldamisele olid vastu nii FBI kui ka justiitsministeerium.

Demokraadid ja muud Trumpi kriitikud leiavad, et Nunesi memo näol on tegu valikulist ja kallutatud informatsiooni sisaldava dokumendiga, mille eesmärk on õõnestada FBI ja Venemaa teemat uuriva eriprokuröri Robert Muelleri usaldusväärsust.

Demokraatide memo, mille avaldamise luurekomitee vabariiklased maha hääletasid, on 10 lehekülge pikk ja lühidalt kokku võttes väidab järgmist: esiteks ei rikkunud FBI Page'i pealtkuulamisloa taotlemisel reegleid ja teiseks on Nunesi memo lihtsalt katse aidata kaasa eriprokurör Muelleri diskrediteerimisele.

Demokraatide memo avaldamist on varem avalikult toetanud ka mitmed vabariiklased, sealhulgas esindajatekomitee spiiker Paul Ryan.

Pikemalt saab memovaidluse tausta kohta lugeda sellest ERR-i portaali artiklist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: