VIDEO JA FOTOD: Eesti vahetas Vene salakuulaja Raivo Susi vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1518262740000 | amCalendar}}
Foto: Kapo

Eesti Vabariik ja Venemaa Föderatsioon vahetasid laupäeval Eestis salakuulamise eest süüdi mõistetud Venemaa kodaniku Artjom Zintšenko Venemaal spionaažis süüdi mõistetud Eesti kodaniku Raivo Susi vastu.

Vahetus toimus Koidula piiripunktis kella kümne ajal. 

Harju Maakohus mõistis 2017. aasta mais Artjom Zintšenko süüdi salakuulamises ja karistas teda viieaastase vanglakaristusega. Lennundusäriga tegelev Raivo Susi mõisteti 2017. aasta detsembris Venemaal süüdi spionaažis ja teda karistati 12 aastase vabadusekaotusega. Mõlemad isikud esitasid armuandmispalve, mille Eesti ja Venemaa presidendid rahuldasid.

Teadaolevalt lepiti vahetus kokku juba selle aasta alguses.

"Mõlemaid osapooli rahuldavad kompromissid saavad võimalikuks sellise suure ja spetsiifilise töö tagajärjel. Kui kaua see aega võttis ja mis selle tingimused olid, mul kahjuks ei ole võimalik avada. Seda selleks, et Eesti riik, kui ta vähegi saab, saaks ka edaspidi aidata oma kodanikke, kes on võõrriigis hätta sattunud," kommenteeris kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp.

Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu sõnul sõlmisid mõlemad pooled neid rahuldava kokkuleppe. "Eesti riik aitab oma kodanikke, kui vähegi saab", sõnas Sinisalu. "Eesti saatis Venemaale välja siin kuriteo toime pannud salakuulaja ning Eesti ettevõtja sai seeläbi pärast pikka Venemaal kinnihoidmist tagasi lähedaste juurde," lausus ta.

Raivo Susi jõuab tagasi oma pere juurde ja vajab aega üleelamisest taastumiseks, mistõttu palus kapo mõista tema soovi esialgu avalikkuse ees esinemisest loobuda.

Vandeadvokaat Aivar Pilv ütles ERR-ile, et Raivo Susi on tagasi Eestis, tema tervis ja meeleolu on head.

"Ma olen temaga täna telefoni teel korduvalt vestelnud ja vähemalt oli ta reibas, positiivne ja optimistlik, et nüüd on tal võimalik eluga siin Eestis edasi minna ja see halb unenägu unustada," ütles Pilv.

Pilve sõnul teavitas Susi teda Eestisse tagasi jõudmisest ja vahetusprotsess viidi Eesti ametkondade edukalt lõpule.

Pilv rääkis, et Venemaa poole pealt on tegemist kohtulahendiga, mille osas enam edasist menetlust ei toimu ja seetõttu peaks olema õigusüldpõhimõtete alusel menetlus lõppenud ja kogu asjal joon all.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: