Soul: Põhja-Korea loobuks tuumarelvadest piisava julgeolekugarantiiga

{{1520322180000 | amCalendar}}
Foto: AFP PHOTO/KCNA VIA KNS/STR/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un arutas riiki saabunud Lõuna-Korea delegatsiooniga võimalusi pingete vähendamiseks poolsaarel ja tippkohtumise korraldamist president Moon Jae-iniga.

Sinise Maja teatel kokkulepet tippkohtumiseks veel pole, kuid osapooled arutasid seda ja leidsid kokkupuutekohti, vahendasid ERR-i teleuudised.

Põhja-Korea riikliku uudisteagentuuri teatel arutas Kim süvitsi sõjaliste pingete vähendamist Korea poolsaarel ning kontaktide, koostöö ja läbikäimise aktiveerimist.

Riigimeedia teatel väljendas Kim soovi kirjutada rahvusliku leppimise uus ajalugu.

Põhja- ja Lõuna-Korea leppisid kokku tippkohtumise pidamises aprilli lõpus, teatas Soul teisipäeval.

"Lõuna ja Põhi leppisid kokku kolmanda tippkohtumise pidamises... Panmunjomi (mägikülas) aprilli lõpus," ütles Lõuna-Korea presidendi riiklik julgeolekunõunik Chung Eui-yong.

Presidendi kantselei teatel leppisid riigid kokku, et seavad sisse otseliini Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini vahel. Esimene telefonikõne peetakse enne tippkohtumist.

Põhja-Korea lubas Lõuna-Koread mitte rünnata

Chungi sõnul tegi Põhja-Korea selgeks, et ei vaja tuumarelvi, kui Põhja-Koread ähvardavad sõjalised ohud õnnestub lahendada ja riigile antakse usutav julgeolekugarantii.

Lisaks nõustus Põhja-Korea kehtestama tuuma- ja raketikatsetuste moratooriumi, kui Pyongyang saab pidada kõnelusi USA-ga.

Chungi sõnul lubas Põhja-Korea ka, et ei kasuta tuuma- ja tavarelvi Lõuna-Korea vastu.

Chung tegi avalduse tunde pärast seda, kui tema juhitud Lõuna-Korea delegatsioon naasis Põhja-Koreast, kus delegatsioon kohtus Kimiga.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: