Soul suhtub Põhja-Korea tuumakõneluste ettepanekusse äraootavalt

Lõuna-Korea president Moon Jae-in.
Lõuna-Korea president Moon Jae-in. Autor/allikas: AP/Scanpix

Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini sõnul on liiga vara suhtuda optimistlikult Põhja-Korea ettepanekusse arutada tuumarelvadest loobumist USA-ga.

"On liiga vara suhtuda optimistlikult... Oleme alles stardijoonel," lausus Moon kolmapäeval Lõuna-Korea erakondade juhtidele.

Teisipäeval naasis Põhja-Koreast Lõuna-Korea delegatsioon, mille Moon oli Pyongyangi saatnud ja mis kohtus Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga. Delegatsiooni juht teatas Põhja-Korea ettepanekust pärast naasmist.

Moon tõrjus kolmapäeval väidet, et Soul sõlmis Pyongyangiga telgitagustes leppe, eesmärgiga saada Põhja-Korea kõnelustelauda.

"Põhjaga pole tehtud mitte mingit tagatoa tehingut," tsiteeris Mooni opositsioonierakonna Bareunmirae pressiesindaja.

"Sellist asja nagu kinki Põhjale ei tehta," lisas Moon.

President rõhutas ka vajadust teha tihedat koostööd riigi julgeolekugarandi USA-ga. "Arvan, et tuumarelvitustamine muutub teostatavaks ainult siis, kuid Lõuna-Korea ja USA on ühisel positsioonil" selles küsimuses, ütles ta.

Ainult Koreade-vahelise dialoogi tulemusena sanktsioone või survet ei leevendata, lisas Moon.

"Koreade-vahelistest kõnelustest rahu saavutamiseks ei piisa," rõhutas ta.

USA kavatseb jätkata plaanipäraselt ühisõppusi Lõuna-Koreaga

USA kavatseb hoolimata diplomaatilistest edusammudest Pyongyangiga plaanipäraselt jätkata ühisõppusi Lõuna-Koreaga, mis on alati olnud Põhja-Korea võimude suure pahameele allikaks.

"Olümpiamängude järel on vaid loomulik, et meie rutiinsed kaitseõppused jätkuvad," ütles USA administratsiooni tundmatuks jääda sooviv vanemametnik uudisteagentuurile AFP.

Allika kohaselt on õppused kavandatud maikuu keskele, kui eile teatavaks tehtud Lõuna-Korea ja Põhja-Korea tippkohtumine on juba läbi. Tippkohtumine peaks toimuma aprilli lõpul Panmunjomis.

Washington oli sel aastal seoses Lõuna-Koreas korraldatavate olümpiamängudega ühisõppused edasi lükanud.

Põhja-Korea on ühisõppustesse alati suhtunud kui provokatsiooni ja teinud nende ajal eriti raevukaid avaldusi.

USA president Donald Trump oli teisipäeval kiitnud "võimalikke edusamme" Põhja-Korea tuumarelvaprogrammi küsimuses pärast seda, kui Soul teatas Pyongyangi võimalikust valmisolekust alustada kõnelusi tuumarelvadest loobumise üle.

Lõuna-Korea riiklik julgeolekunõunik Chung Eui-yong teatas potentsiaalsest läbimurdest pärast naasmist kõnelustelt Põhja- Korea liidri Kim Jong-uniga. Kõnelustel lepiti kokku kahe riigi tippkohtumise korraldamises demilitariseeritud tsoonis järgmisel kuul.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: