Trump kiitis võimalikke edusamme Põhja-Korea küsimuses

{{1520352780000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump (AFP); Lõuna-Korea president Moon Jae-in; Kim Jong-un Lõuna-Korea delegatsiooniga kohtumas (KCNA/AFP).
USA president Donald Trump (AFP); Lõuna-Korea president Moon Jae-in; Kim Jong-un Lõuna-Korea delegatsiooniga kohtumas (KCNA/AFP). Autor/allikas: Scanpix

USA president Donald Trump tervitas "võimalikke edusamme" Põhja-Korea tuumarelvaprogrammi küsimuses pärast seda, kui Soul teatas Pyongyangi võimalikust valmisolekust alustada kõnelusi tuumarelvadest loobumise üle.

"Esimest korda mitmete aastate jooksul teevad asjassepuutuvad osapooled tõsiseid jõupingutusi," ütles Trump Twitteris.

"Terve maailm vaatab ja ootab! See võib olla enneaegne lootus, kuid USA on valmis pühenduma mistahes teele!" lisas president.

Pence: Põhja-Korea peab astuma usutavaid, tõestatavaid samme

USA asepresident hoiatas teisipäeval, et kuigi Põhja-Korea pakkus välja kõnelused, ei lõpeta Washington survekampaaniat enne, kui Pyongyang astub usutavaid ja tõestatavaid konkreetseid samme tuumarelvadest loobumiseks.

"Ükskõik mis suunas kõnelused Põhja-Koreaga lähevad, me oleme kindlameelsed," ütles Mike Pence avalduses pärast seda, kui Põhja-Korea andis mõista valmisolekust pidada otseläbirääkimisi.

"USA ja meie liitlased on jäänud kindlaks maksimaalse surve avaldamisele Kimi režiimile, et see lõpetaks oma tuumaprogrammi," ütles Pence viitega Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile.

"Kõik variandid on laual ja meie suhtumine (Põhja-Korea) režiimi ei muutu, kuni me näeme usaldusväärseid, tõestatavaid ja konkreetseid samme tuumarelvavabaks muutumise suunas," lisas ta.

USA luurejuht suhtub skeptiliselt Põhja-Korea kõneluste pakkumisse

USA luurekoordinaator Dan Coats väljendas teisipäeval skeptilisust Pyongyangi pakkumise suhtes pidada kõnelusi Põhja-Korea tuumavõimekuse üle.

"Ma olen selle kõige suhtes üsna skeptiline," ütles Coats pärast seda, kui Soul andis teada Pyongyangi valmidusest arutada tuumarelvadest loobumist USA julgeolekutagatiste eest.

"Võib-olla on see läbimurre. Ma kahtlen tõsiselt selles," ütles Coats senati relvateenistuste komitee kuulamisel.

Coats märkis, et USA valitsused on üksteise järel teinud korduvalt järeleandmisi, et saada Põhja-Koread kõneluste laua taha, kuid Pyongyang on kasutanud seda aja võitmiseks oma tuumavõimekuse arendamiseks.

ÜRO on valmis aitama kaasa Põhja- ja Lõuna-Korea kõnelustele

ÜRO tervitas teisipäeval plaani korraldada Põhja- ja Lõuna-Korea liidri kohtumine ning ütles, et on valmis aitama kaasa kõnelustele Pyonyangi tuumarelvaambitsioonidest tingitud kriisi lahendamiseks.

"Ilmselgelt me julgustame neid kõnelusi," ütles ÜRO kõneisik Stephane Dujarric. "Tervitatav on kõik, mis võib sõjalisi pingeid veelgi vähendada."

Dujarric ütles, et ÜRO teeb kõik endast oleneva sellele protsessile kaasa aitamiseks.

ÜRO peasekretär Antonio Guterres saatis eelmise aasta detsembris oma poliitikajuhi Jeffrey Feltmani Pyongyangi, et kutsuda Põhja-Koread alustama dialoogi kriisi lõpetamiseks.

Pyongyang väitis tookord, et pole õige aeg dialoogiks. Seda hoolimata asjaolust, et Põhja-Korea ametnikud möönsid sõjalise konflikti ärahoidmise tähtsust.

Soul: Põhja- ja Lõuna-Korea peavad aprillis tippkohtumise

Põhja- ja Lõuna-Korea leppisid kokku tippkohtumise pidamises aprilli lõpus, teatas Soul teisipäeval.

"Lõuna ja Põhi leppisid kokku kolmanda tippkohtumise pidamises... Panmunjomi (mägikülas) aprilli lõpus," ütles Lõuna-Korea presidendi riiklik julgeolekunõunik Chung Eui-yong.

Presidendi kantselei teatel leppisid riigid kokku, et seavad sisse otseliini Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini vahel. Esimene telefonikõne peetakse enne tippkohtumist ning on võimalik, et riigijuhid osalevad ka isiklikult aprillikuisel kohtumisel.

Chungi sõnul tegi Põhja-Korea selgeks, et ei vaja tuumarelvi, kui Põhja-Koread ähvardavad sõjalised ohud õnnestub lahendada ja riigile antakse usutav julgeolekugarantii.

Lisaks nõustus Põhja-Korea kehtestama tuuma- ja raketikatsetuste moratooriumi, kui Pyongyang saab pidada kõnelusi USA-ga.

Chungi sõnul lubas Põhja-Korea ka, et ei kasuta tuuma- ja tavarelvi Lõuna-Korea vastu.

Chung tegi avalduse tunde pärast seda, kui tema juhitud Lõuna-Korea delegatsioon naasis Põhja-Koreast, kus delegatsioon kohtus Kimiga.

KCNA: Kim arutas Lõuna-Korea delegatsiooniga pingete vähendamist

Põhja-Korea liider Kim Jong-un arutas riiki saabunud Lõuna-Korea delegatsiooniga võimalusi pingete vähendamiseks poolsaarel ja tippkohtumise korraldamiseks president Moon Jae-iniga, teatas stalinistliku riigi meedia teisipäeval.

Kim "tervitas soojalt" Lõuna-Korea ametnikke nende visiidil Pyongyangi ja andis neile esmaspäeval võimuerakonna Töölispartei peakorteris õhtusöögi, edastas Põhja-Korea ametlik uudisteagentuur KCNA. Lõunakorealased andsid Põhja-Korea riigijuhile üle kirja Moonilt.

Kimi arutelud Lõuna-Korea delegatsiooniga kestsid ühtekokku neli tundi, teatas Lõuna-Korea presidendi kantselei Sinine Maja ametnik.

"Kuuldes lõuna poole eriesindajalt president Moon Jae-ini kavatsusest tippkohtumiseks, vahetas ta arvamusi ja saavutas teda rahuldava kokkuleppe," edastas agentuur.

KCNA teatel arutas Kim "süvitsi akuutsete sõjaliste pingete vähendamist Korea poolsaarel ja mitmekülgse dialoogi, kontaktide, koostöö ja läbikäimise aktiveerimist".

"Tal oli siiras vestlus lõuna poole eriesindaja delegatsiooniga põhja-lõuna suhete aktiivsest parandamisest ning rahu ja stabiilsuse tagamisest Korea poolsaarel," vahendas agentuur.

KCNA vahendas Kimi sõnu, mille järgi pakkusid Pyeongchangi taliolümpiamängud "hea atmosfääri leppimiseks, ühtsuseks ja dialoogiks põhja ja lõuna vahel".

Riigimeedia teatel väljendas Kim soovi "kirjutada rahvusliku leppimise uus ajalugu" ning "andis juhised astuda praktilisi samme" tippkohtumise korraldamiseks Mooniga.

Lõuna-Korea kümneliikmelist delegatsiooni juhib riikliku julgeoleku nõunik Chung Eui-yong ja sellesse kuulub ka luurejuht Suh Hoon.

Delegatsioon naaseb Souli teisipäeval. Kolmapäeval lendavad nad USA-sse, kus annavad Ühendriikide ametnikele ülevaate kahepäevasest reisist, ütles Lõuna-Korea presidendi kantselei.

Põhja-Korea riigijuhi ja Lõuna-Korea delegatsiooni kohtumine on järjekordne märk Souli ja Pyongyangi katsetest siluda pingestunud suhteid.

Chung Eui-yong ütles enne Soulist lahkumist, et delegatsioon kavatseb pidada "süvitsiminevaid arutelusid mitte üksnes Koreade-vaheliste kõneluste jätkamiseks, vaid ka dialoogi pidamiseks Põhja-Korea ja rahvusvahelise kogukonna, sealhulgas USA vahel".

Põhja-Korea on pikka aega avaldanud soovi pidada Washingtoni eeltingimusteta läbirääkimisi, kuid USA nõuab, et Pyongyang astuks enne samme tuumadesarmeerimise suunas.

USA on kuulutanud, et "maksimaalse surve kampaania" Põhja-Korea vastu kestab seni, kuni riik nõustub Korea poolsaare tuumavabaks muutmisega.

Ühendriikide ametnikud kardavad ka, et Põhja-Korea dialoogipakkumine võib olla katse lüüa Lõuna-Korea ja USA vahele kiil.

Soul teatas paar päeva tagasi, et saadab Põhja-Koreasse erisaadiku ning Lõuna-Korea president Moon Jae-in kutsus paar päeva varem USA-d langetama "kõneluste lävendit" Põhja-Koreaga.

Moon püüdis kasutada taliolümpiamänge dialoogi käivitamiseks Washingtoni ja Pyongyangi vahel, Põhja-Korea aga propagandaareenina maailmale režiimi inimliku pale näitamiseks ning isolatsiooni vähendamiseks, kuhu riik on üha provokatiivsemate raketikatsetuste ja kuuenda tuumakatsetuse tõttu sattunud.

Olümpiamängude ajal külastas Lõuna-Koread kaks Põhja-Korea kõrgetasemelist delegatsiooni. Teiste seas väisas lõunanaabrit ka Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong. Tegemist oli Põhja-Korea valitseva dünastia liikme esimese visiidiga naaberriiki alates aastatel 1950-1953 kestnud Korea sõjast.

Hiina soovib USA Põhja-Korea sanktsioonidetaotluse ajutist edasilükkamist

Hiina valitsuse teatas teisipäeval, et palus ajutiselt peatada USA taotluse kehtestada ÜRO sanktsioonid laevadele, mida süüdistatakse Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonide rikkumises.

Keeluga tahetakse takistada sanktsioone rikkunud laevade sisenemist maailma sadamatesse.

Hiina taotles sanktsioonide kehtestamise edasilükkamist, sest keeld hõlmab "suurt arvu laevu ja ühendusi" ning Peking vajab nende läbivaatamiseks lisaaega, ütles välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang.

Hiina on pikalt olnud Põhja-Korea peamine diplomaatiline kaitsja, kuid pole rahul Pyongyangi hiljutise käitumisega ja toetas uute sanktsioonide kehtestamist Põhja-Koreale.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: