Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi sõnul usub ta Põhja-Korea kohtumise kordaminekusse

{{1520786700000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA president Donald Trump on veendunud, et Põhja-Korea hoidub raketikatsetustest riikidevahelise kohtumise ajal ja see saab olema väga edukas.

President kirjutas sotsiaalmeedias, et Põhja-Korea pole teinud katsetusi alates novembrist ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un olevat lubanud nendest hoiduda ka kohtumiste ajal.

"Ma usun, et ta peab oma lubadustest kinni," sõnas Trump.

Hiljem ennustas president kõnelustele Põhja-Koreaga suurt edu.

"Ma arvan, et Põhja-Koreaga sujuvad asjad väga hästi. Ma mõtlen, et meid saadab suur edu ja sellest saab midagi väga edukat. Meil on selleks palju toetust," ütles Trump ajakirjanikele.

Trump jahmatas sel nädalal maailma võttes vastu Põhja-Korea juhi Kimi Jong-uni kutse kohtuda hiljemalt mais. Tegemist on ootamatu pöördega pärast kuid kestnud teravuste vahetamist ja suhete pingestumist.

Kim lubas sel nädalal omakorda, et varahommikused telefonikõned raketikatsetustest ei hakka enam Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini und häirima.

Eelmisel aastal tegi Pyongyang 20 ballistilise raketi katsetust, peaaegu kõik varahommikul.

"Ma langetasin täna otsuse ja president Mooni und ei häirita enam varahommikuste äratustega," vahendas Souli presidendipalee naaberriigi liidri sõnu.

Kim nõustus kohtuma aprillis Mooniga ja avaldas soovi kohtuda ka USA presidendi Trumpiga, et arutada Korea poolsaare tuumavabaks muutmist. Kim lubas kõneluste ajal ühtlasi tuuma- ega raketikatsetustest hoiduda.

USA ei sea Põhja-Koreale tippkohtumise eel lisatingimusi

Enne USA ja Põhja-Korea liidrite kohtumist mais ei kehtesta USA Põhja-Koreale ühtegi lisatingimust, kuid Põhja-Korea lubadus peatada tuuma- ja raketikatsetused ning hoiduda avalikust vastuseisust USA-Lõuna-Korea sõjaõppustele peab täituma, ütlesid USA valitsusametnikud pühapäeval.

"Selles potentsiaalses kohtumises on kokku lepitud ja lisatingimusi ette ei nähta. Samas ei tohi nad katsetada rakette ja tuumaseadeldisi ega olla avalikult vastu USA ja Lõuna-Korea plaanipärastele sõjaõppustele," ütles Valge Maja asepressiesindaja Raj Shah.

Rahandusminister Steven Mnuchini sõnul annab tippkohtumine Trumpile võimaluse "maha istuda ja vaadata, kas ta saab sõlmida tehingu Kimiga" Põhja-Korea tuumaprogrammi üle.

"President on väga selgelt öelnud, mis on siin eesmärk - kõrvaldada tuumarelvad (Korea) poolsaarelt," lausus Mnuchin.

Mattis: USA ja Põhja-Korea diplomaatia on tundlikus etapis

USA kaitseministri James Mattise sõnul on Põhja-Korea tuumakriisi lahendamise püüdlused niivõrd tundlikus etapis, et ta ei taha avalikult arutada ei tuumakõnelusi ega sellega külgnevaid teemasid.

Mattis oli nende nõunike seas, kes olid Valges Majas, kui president Trump otsustas neljapäeval võtta vastu pakkumise kohtuda Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

"Ma ei taha Koreast üldse rääkida. See on niivõrd tundlik," lausus Mattis ajakirjanikele teel Omaani.

"Kui jõuad sellisesse positsiooni, siis vääritimõistmise potentsiaal püsib väga suur," selgitas minister soovimatust arutada Põhja-Korea tuumakriisiga seotud diplomaatilisi püüdlusi.

Mais toimuva kohtumise eel saavad olukorda kõige paremini arutada Valge Maja ja välisministeerium, lisas ta.

Mattis keeldus muu hulgas arutamast nende USA ja Lõuna-Korea ühiste sõjaliste manöövrite aega ja ulatust, mis lükati edasi veebruaris toimunud Pyeonchangi taliolümpia pärast.

Oodatakse, et manöövrid toimuvad aprillis, aga seda pole ametlikult kinnitanud.

CIA juht: P-Korea tippkohtumine on märk sanktsioonide mõjumisest

Põhja-Korea majandus ja juhtkond pole niivõrd suure surve all varem olnud ning Põhja-Korea liidri kõnelusteettepanek on märk USA juhitud rahvuvaheliste sanktsioonide mõjumisest, lausus USA Luure Keskagentuuri (CIA) juht pühapäeval.

"Me pole varem saanud põhjakorealasi positsiooni, kus nende majandus on sellises ohus, kus nende juhtkond on sellise surve all," lausus Mike Pompeo telekanalile Fox News.

"Võite selles kindlad olla - nende kõneluste ajal ei tehta mingeid järeleandmisi," lausus ta.

Kohtumise kriitikud pelgavad, et impulsiivse ja kogenematu presidendi juhitud kõnelused on liiga riskantsed.

Eksperdid arvavad, et kui kõnelused ebaõnnestuvad, siis jääb kriisi lahendamiseks sisuliselt lauale vaid sõjaline lahendus.

Pompeo andis mõista, et Trump mõistab eelseisvaid ohte. "President ei tee seda, et teha teatrit. Ta läheb sinna, et lahendada probleemi."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: