Põhja-Korea lükkas tagasi USA eeltingimused kõnelustele

{{1520089740000 | amCalendar}}
Suunaviidad Lõuna-Korea ja Põhja-Korea vahel Paju demilitariseeritud tsoonis.
Suunaviidad Lõuna-Korea ja Põhja-Korea vahel Paju demilitariseeritud tsoonis. Autor/allikas: Kim Hong-Ji/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea teatas laupäeval, et soovib läbirääkimisi Ühendriikidega, kuid lükkab tagasi Washingtoni eeltingimused ja nõudmise, et riik peab esmalt näitama tahet oma tuumaprogrammist loobuda.

Soul teatas pühapäeval samal ajal, kui Pyeongchangis käis taliolümpiamängude lõputseremoonia, et Lõuna-Koreas viibinud Põhja-Korea delegatsioon teavitas naaberriiki nõusolekust pidada USA-ga kõnelusi.

Valge Maja teatas seejärel, et et kavatseb välja selgitada, kas Pyongyang suhtub kõnelustesse tõsiselt, ja et USA nõuab stalinistlikult riigilt läbirääkimiste eeltingimusena endiselt sammude astumist tuuma- ja raketiprogrammist loobumise suunas.

Põhja-Korea välisministeeriumi pressiesindaja ütles laupäeval, et riik ei aktsepteeri eeltingimuste seadmist kõnelustele ja ei kavatse tuuma- ja raketiprogrammidest loobuda.

"Korea Rahvademokraatliku Vabariigi (KRDV-Põhja-Korea) ja USA läbirääkimiste kümnendite pikkuses ajaloos ei ole olnud ühtegi juhtumit, kui me istume Ühendriikidega maha mingitel tingimustel ja nii on see ka tulevikus," vahendas Põhja-Korea ametlik uudisteagentuur KCNA välisametkonna pressiesindaja sõnu.

"Suhtumine, mida USA näitas pärast seda, kui me selgitasime kavatsust KRDV-USA dialoogiks, paneb meid mõtlema, et Ühendriigid ei ole dialoogi jätkamisest huvitatud," sõnas ta.

Põhja-Korea välisministeeriumi ametniku sõnul on dialoog "KRDV järjekindel ja põhimõtteline positsioon probleemide lahendamiseks diplomaatilisel ja rahumeelsel teel läbi dialoogi ja läbirääkimiste, kuid riik ei anu dialoogi ega põikle kõrvale USA väidetud sõjalisest valikuvariandist".

Ta ütles, et dialoog, mida Pyongyang soovib, on suunatud mõlemale poolele muret valmistavate küsimuste arutamisele ja lahendamisele võrdsetel alustel.

Põhja-Korea on pikka aega avaldanud soovi pidada Washingtoni eeltingimusteta läbirääkimisi, kuid USA nõuab, et Pyongyang astuks enne samme tuumadesarmeerimise suunas.

USA on kuulutanud, et maksimaalse surve kampaania Põhja-Korea vastu kestab seni, kuni riik nõustub Korea poolsaare tuumavabaks muutmisega.

Ühendriikide ametnikud kardavad ka, et Põhja-Korea dialoogipakkumine võib olla katse lüüa Lõuna-Korea ja USA vahele kiil.

Soul teatas paar päeva tagasi, et saadab Põhja-Koreasse erisaadiku ning Lõuna-Korea president Moon Jae-in kutsus paar päeva varem USA-d langetama kõneluste lävendit Põhja-Koreaga.

Moon püüdis kasutada taliolümpiamänge dialoogi käivitamiseks Washingtoni ja Pyongyangi vahel, Põhja-Korea aga propagandaareenina maailmale režiimi inimliku pale näitamiseks ning isolatsiooni vähendamiseks, kuhu riik on üha provokatiivsemate raketikatsetuste ja kuuenda tuumakatsetuse tõttu sattunud.

Põhja-Korea osalemine taliolümpiamängudel tõi kaasa ajutise sula suhetes lõunanaabriga. Pyongyang saatis mängudele 500-liikmelise delegatsiooni, mille koosseisus oli 22 sportlast.

Analüütikute hinnangul püüab Põhja-Korea kaheosalise lähenemisega normaliseerida oma staatust de facto tuumariigina, võib püüda nõrgestada enda vastast sanktsioonirežiimi ja lüüa kiilu USA ja Lõuna-Korea vahele.

Ühendriigid, mis on korduvalt kutsunud Lõuna-Koread mitte laskma end põhjanaabri sarmirünnakust pimestada, on kinnitanud, et Washingtoni ja Souli positsioonide vahel Pyongyangi suhtes ei ole erinevusi.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: