Sloveenia peaminister teatas ametist lahkumisest

{{1521083580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Sloveenia peaminister Miro Cerar esitas lahkumisavalduse, kui kohus oli tühistanud valitsuse korraldatud referendumi.

"Mineviku jõud ei lase meil töötada meie tulevaste põlvkondade tuleviku nimel. Ma esitan oma lahkumisavalduse," ütles Cerar pressikonverentsil.

Sloveenia konstitutsioonikohus oli varem päeval tühistanud referendumi tulemused, millega kiideti heaks valitsuse infrastruktuuriprojekt, mis oleks kaasajastanud transpordiühendused Koperi sadamaga. Tegemist oli peamiselt miljardi euro maksumuses raudteeprojektiga, mis oli valitsuse suurim investeerimiskava.

Uudisteagentuuri Reuters andmetel jätkab Cerar siiski seni ametis, kuni uus valitsus on moodustatud.

Sloveenia parlamendivalimised pidid toimuma juunikuus. Esialgu pole teada, kas neid on kavas nüüd varasemaks tuua. Raudteeprojekti üle plaanitakse korraldada uus rahvahääletus.

Sloveenia sai 2008. aastal alanud ülemaailmses finantskriisis tõsiselt räsida.

Sloveenia valmistub ennetähtaegseteks valimisteks

Sloveenial seisavad tõenäoliselt ees ennetähtaegsed valimised, sest peaminister Miro Cerar pani tema vasaktsentristliku valitsuse turjale kuhjunud kriiside tõttu kolmapäeval ameti maha.

President Borut Pahor ütles neljapäeval, et valimised peetakse tõenäoliselt mai teises pooles.

President lisas, et ta loobub õigusest esitada uus peaminister, ja arutab järgmisel nädalal parlamendiliikmetega valimiste kuupäeva.

Endine juuraprofessor Cerar astus ametisse 2014. aastal, kui tema Kaasaegne Keskerakond (SMC) vaevalt kuu aega pärast moodustamist ootamatult valimised võitis.

Valitsus suutis kriisi sattunud majandust stabiliseerida, kuid Cerarile sai saatuslikuks mitu tõsist kriisi. Viimaseks hoobiks sai põhiseaduskohtu otsus tühistada referendumitulemused, millega kiideti heaks valitsuse taristuprojekt, mis oleks kaasajastanud transpordiühendused Koperi sadamaga. Tegemist oli peamiselt miljardi euro maksumuses raudteeprojektiga, mis oli valitsuse suurim investeerimiskava.

Ka Cerari suhted koalitsioonipartneritega olid jõudnud madalseisu ja avaliku sektori töötajad korraldasid viimastel nädalatel mitu streiki.

Peaministri ametiaeg lõppenuks tavaolukorras juulis.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: