Rootsi kutsus seoses närvimürgisüüdistustega välja Vene suursaadiku

Rootsi teatas esmaspäeval Venemaa suursaadiku väljakutsumisest pärast seda, kui Moskva andis mõista, et Rootsi võis toota endise Vene spiooni mürgitamiseks kasutatud närvigaasi.
Välisministeeriumi esindaja Per Enerud kinnitas ajakirjanduse teateid, et Vene suursaadik kutsuti teisipäevaks välisministeeriumisse.
Kreml lükkas eelmisel tagasi Londoni ja liitlaste süüdistused seotuses 4. märtsi närvimürgirünnakuga endisele Vene spiooni Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu ning väitis, et närvigaas võis pärineda mõnest teisest riigist.
"Selle keemiarünnaku kõige tõenäolisem allikas on riigid, kes on alates 1990. aastate lõpust uurinud intensiivselt Novitšoki programmiga seotud aineid. Need riigid on Suurbritannia, Tšehhi, Slovakkia ja Rootsi," ütles laupäeval Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova.
Tšehhi, Slovakkia ja Rootsi eitavad närvimürgi valmistamist
Tšehhi, Slovakkia ja Rootsi lükkasid esmaspäeval tagasi Moskva väite, et nemad võisid toota närvimürgi, millega Suurbritannias rünnati endist Vene spiooni.
Kreml esines süüdistusega pärast seda, kui eitas seotust 4. märtsi rünnakuga, milles mürgitati Sergei Skripal ja tema tütar Julia.
"Selle keemiarünnaku kõige tõenäolisem allikas on riigid, mis alates 1990. aastate lõpust uurivad intensiivselt "Novitšoki" programmi aineid," ütles laupäeval Vene välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova. "Need riigid on Suurbritannia, Slovakkia, Tšehhi ja Rootsi. Küsimusi võib tekkida ka Ühendriikide suhtes."
Rootsi välisminister Margot Wallström lükkas süüdistuse Twitteris viivitamatult ümber.
"Lükkan kategooriliselt tagasi Vene välisministeeriumi esindaja vastuvõetamatu ja alusetu väite, et Salisburys kasutatud närvimürk võib olla pärit Rootsist. Süüdistamise asemel peaks Venemaa vastama Suurbritannia küsimustele," kirjutas Wallström.
Tšehhi välisminister Martin Stropnicky ütles, et Venemaa väidet "ei toeta ükski tõend". Süüdistust nimetasid absurdseks ka Tšehhi kaitseminister Karla Šlechtová ja presidendi esindaja Jiří Ovčáček.
Slovakkia välisministeerium teatas avalduses, et lükkab "kategooriliselt ümber väited, et Slovakkia võiks olla seotud keemiarelvade ja nende kasutamisega".
Toimetaja: Priit Luts
Allikas: BNS