Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Johnson: korraldus Skripali mürgitamiseks tuli väga tõenäoliselt Putinilt

{{1521204360000 | amCalendar}}
Briti välisminister Boris Johnson
Briti välisminister Boris Johnson Autor/allikas: Tolga Akmen/AFP/SCANPIX

Briti välisministri Boris Johnsoni sõnul on "ülekaalukalt tõenäoline", et korralduse kasutada närvimürki Inglismaal elava Vene topeltagendi vastu andis Venemaa president Vladimir Putin.

Briti peaminister Theresa May on öelnud, et Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise eest vastutab "äärmiselt tõenäoliselt" Kreml.

Johnson aga astus reedel sammu kaugemale ja süüdistas korralduse andmises otseselt Putinit.

"Meie tüli on Putini Kremliga ja tema otsusega. Meie hinnangul on ülekaalukalt tõenäoline, et tema otsustas suunata närvimürgi Ühendkuningriigi, Euroopa tänavatele esmakordselt pärast Teist maailmasõda," lausus Johnson.

Kreml mõistis otsemaid Johnsoni väite hukka. Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Johnsoni avaldus on "šokeeriv ja andestamatu diplomaatiliste sündsusnõuete rikkumine".

"Oleme öelnud erinevatel tasanditel ja puhkudel, et Venemaal pole selle looga mitte mingit pistmist," rõhutas vastuseks Peskov.

Kreml: vastust Suurbritanniale on oodata iga minut

Kreml teatas reedel, et vastust Londoni otsusele saata endise luuraja mürgitamise eest Vene diplomaadid Suurbritanniast välja on oodata iga minut.

Moskva vastus on hästi läbi mõeldud ja võib tulla iga hetk, ütles Peskov vastuseks ajakirjanike küsimusele, kas Moskva vastab Londoni meetmetele enne pühapäevaseid presidendivalimisi.

Ühtlasi märkis Peskov, et ei ole riiklikul tasemel kunagi kohanud süüdistust " väga tõenäoliselt".

"See, et Kreml on üllatunud, on täiesti õige, sest ausalt öeldes, ei ole me rahvusvahelises praktikas puutunud kokku sarnase käitumismodaalsusega riiklikul tasandil, kus mõne, antud juhul meie riigi vastu esitatakse väga tõsiseid süüdistusi sõnastuses "väga tõenäoliselt", "kõige tõenäolisemalt" jne," ütles Peskov ajakirjanikele.

Pressiesindaja sõnul on see vastuolus mitte üksi rahvusvahelise õigusega, vaid ka terve mõistusega.

"Seetõttu oleme tõepoolest üllatunud," võttis ta oma jutu kokku.

Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa ja USA mõistsid neljapäeval hukka närvimürgirünnaku endisele Vene luurajale Sergei Skripalile ja tema tütrele Juliale. Nelik nimetas juhtunut "rünnakuks Ühendkuningriigi suveräänsusele".

Venemaa suursaadik Ühendkuningriigis ütles RIA-le, et riigist välja saadetud Vene diplomaadid lahkuvad Londonist 20. märtsil.

Moskva eitab igasugust seost endise topeltagendi mürgitamisega 4. märtsil Lõuna-Inglismaal Salisburys.

Briti peaminister Theresa May otsustas vastuseks 23 Vene diplomaati välja saata ja Venemaaga kõrgetasemelised kontaktid peatada.

Vene võimud on öelnud, et saadavad vastusammuna välja Briti diplomaadid, kuid kaaluvad ka muid meetmeid, mis "vastavad kõige paremini Moskva huvidele".

Ka välisminister Sergei Lavrov kinnitas ajakirjanike pärimise peale, et vastus tuleb.

Lugovoi süüdistab Londonit Skripali juhtumi sepitsemises

Kui Briti võimud keelduvad Julia Skripali mõrvakatse uurimiseks Vene juurdluskomiteega koostööd tegemast, viitab see, et nn Skripali juhtumit ümbritsev olukord on Londoni sepitsus, ütles riigiduuma korruptsioonitõrjekomisjoni liige Andrei Lugovoi.

"Venelase Julia Skripali mõrvakatse ning Vene kodaniku Nikolai Gluškovi Ühendkuningriigis tapmise kriminaalasja avamine on väga tähtis, sest nad on meie kodanikud ja Vene õiguskaitseorganid peaksid seda tegema," ütles Lugovoi reedel Interfaxile.

"Saab näha, kuidas Ühendkuningriik nende juhtumite asjus meiega koostööd soovib teha ja meile dokumente esitab," lisas ta.

"Kui see ei leia aset juba avatud kriminaalasja osana, nagu oli kahjuks Litvinenko juhtumi puhul, viitab see, et kogu selle asja on korraldanud Ühendkuningriik," sõnas Lugovoi, keda Briti võimud süüdistasid 2006. aastal seotuses Aleksander Litvinenko surmaga.

Venemaa avas reedel kaks kriminaaluurimist. Julia Skripali puhul algatati uurimine mõrvakatse ja Gluškovi puhul mõrva paragrahvi alusel.

London palus OPCW-l analüüsida Skripalid mürgitanud ainet

Suurbritannia teatas reedel, et palus Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonil (OPCW) analüüsida Sergei ja Julia Skripali mürgitamiseks kasutatud ainet.

Briti peaminister Theresa May palus OPCW-l üle kontrollida valitsuse analüüs Salisbury rünnakus kasutatud närvimürgist, teatas tema kantselei.

Suurbritannia ootab peatselt riiki OPCW ametnikke, et nad saaksid mürgist proovi võtta, lisas kantslei.

Briti analüüs järeldas, et Skripalid mürgitati Nõukogude Liidu välja töötatud närvimürgiga Novitšok. Briti valitsus asetas rünnaku süü Venemaale, Moskva eitab süüd.

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: