Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Välisilm": Kim Jong Un näitas end arvatust kavalama manipuleerijana

Foto: KCNA/Reuters/Scanpix

Möödunud nädala üheks suuremaks sündmuseks oli Põhja-Korea liidri külaskäik Pekingisse, õigupoolest selle avalikustamine pärast seda, kui Kim Jong Un oli juba turvaliselt koju tagasi jõudnud.

Ehkki Kim Jong Uni visiiti Hiinasse üritati hoida salajas, ei ole tänapäeval just lihtne soomusrongiga märkamatult ringi sõita.

Hiina enda sotsiaalmeedia lõi kihama ning kubises muuhulgas ka mitut sorti mustast huumorist. Nii näiteks väideti, et Põhja-Hiinas möllanud liivatorm oli ilmselt julgeolekuvõimude tekitatud, et USA satelliidid ei saaks jälgida Kimi teekonda. Liivatorm muutis õhu läbipaistmatuks ka Pekingis, ajal, mil Kim seal viibis.

USA presidendi ja Kim Jong Uni maikuusse planeeritud kohtumine on juba teinud ajalugu, hoolimata sellest, kas ta ise lõpuks üldse toimubki. Ta on oluliselt parandamas vanade liitlaste Põhja-Korea ja Hiina juba aastaid madalseisus olevaid suhteid.

Trumpiga kohtumise eel tuli noorel Kimil tulla vanemalt tegijalt tuge, nõu ja garantiisid küsima. Xi, kellest just on saanud president kogu eluks, asub sellega kogu protsessi keskmesse. Temalt saab infot Trump, saavad infot Jaapan ja Lõuna-Korea.

Mitmete vaatlejate hinnangul on Kim näidanud, et on hoopis kavalam poliitik ja manipuleerija, kui seni arvatud. Ta teeb eduka visiidi Pekingisse, olles varasemalt oma lähikonnast hävitanud inimesed, kes Hiinaga hästi läbi on saanud, teiste seas ka oma onu ja vanema venna.

Ta oskab Xi´le õigeid meelitusi öelda, nagu näiteks, et tundsin, et pean isiklikult tulema ja õnnitlema teid teie tagasivalimise puhul parteijuhi ja presidendi kohale.

Ta teeb ettepanekuid, millele on raske midagi ette heita, kuid mis paneb Trumpi kindlasti keerulisse olukorda. Kim on nõus tuumarelvast loobuma, kui USA loob selleks sobivad eeltingimused ja atmosfääri. Kas see on pakkumine, mille läbiminekut tegelikult ei oodatagi?

Ja mis pole samuti vähetähtis, oma visiidiga Pekingisse on Kim osanud jätta väga hea mulje ka lihtsale hiinlasele.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: