Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva ettepanek Skripalide mürgitamise ühiseks uurimiseks lükati tagasi

{{1522842060000 | amCalendar}}
Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) peahoone Haagis
Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) peahoone Haagis Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Hollandis Haagis korraldati kolmapäeval Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni  (OPCW) kinnine istung, kus Venemaa ei saanud oma ettepanekule osaleda endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamise uurimises piisavat toetust, teatasid võimuesindajad.

Venemaa suursaadik Aleksander Zmejevski kinnitas, et nende ettepanek tõrjuti.

Venemaa soovib ühtlasi ÜRO Julgeolekunõukogu istungit seoses Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga Suurbritannias ja selle ümber kujunenud olukorraga.

Vene suursaadik maailmaorganisatsiooni juures Vassili Nebenzja ütles, et Venemaa soovib kohtumist neljapäeval kell 19.00 GMT seoses Suurbritannia valitsuse süüdistustega, et närvimürgirünnaku taga oli Moskva.

Kreml eitab kategooriliselt seotust juhtumiga.

Suurbritannia sarjas kolmapäeval Venemaa ettepanekut uurida ühiselt Venemaa endise topeltagendi ja tema tütre mürgitamist.

"Venemaa ettepanek käivitada Briti-Vene ühine uurimine Salisbury intsidendi asjus on perversne. See on pettetaktika ja järjekordne desinformatsioon, mille eesmärk on põigelda kõrvale küsimustest, millele Vene võimud peavad vastama," teatas Briti esindus Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) juures Twitteris.

Suurbritannia OPCW delegatsioon eesotsas keemiarelvaeksperdi John Foggoga võttis osa organisatsiooni nõukogu koosolekust Haagis.

Kohtumist nõudis Moskva, kuna London süüdistab endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises Venemaad. Sellest võtavad osa ka Vene suursaadik Hollandis ning tööstus- ja kaubandusministri asetäitja Georgi Kalamanov.

Venelased ütlesid vastuseks brittide säutsule, et on saanud nõukogule esitatavale ühisavaldusele 14 riigi toetuse.

"Me peame vajalikuks kindlustada selle probleemi lahendamine (rahvusvahelises) õigusraamistikus," ütles Vene suursaatkond Hollandis ning lisas, et tema avaldus "toetub selle ala ekspertide kindlatele faktidele".

Saatkond kinnitas, et Venemaa on valmis koostööks OPCW-ga ja OPCW-s.

Putin loodab, et mürgitamistülis jääb peale terve mõistus

Vene president Vladimir Putin ütles kolmapäeval, et endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Inglismaal mürgitamise tõttu Läänega tekkinud tülis peab peale jääma terve mõistus.

"Me loodame, et lõpuks jääb peale terve mõistus ja rahvusvahelistele suhetele ei sünni sellist kahju, nagu viimasel ajal on näha olnud," ütles Putin Ankaras Süüria-kõnelustel.

Vene president lisas, et tervest mõistusest ei tohiks lähtuda mitte ainult Skripalide juhtumi puhul, vaid "ka kõigis teistes rahvusvaheliste suhete aspektides".

"Me peame tegutsema rahvusvahelise õiguse alusnormidele tugineva terve poliitilise protsessi raames,"  ütles Putin. "Siis muutub olukord maailmas ettearvatavamaks ja stabiilsemaks."

Skripalid leiti 4. märtsil Inglismaal Salisbury linnas ühelt pingilt raskes tervislikus seisundis. Suurbritannia teatas hiljem, et nad mürgitati Nõukogude Liidus välja töötatud närvimürgiga Novitšok.

Briti valitsus on seisukohal, et mürgitamise taga on Venemaa. Moskva eitab süüd.

OPCW eksperdid võtsid hiljuti närvimürgist proovid ja asusid neid analüüsima.

Toimetaja: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: