Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rain Kooli: Mäggil on ministriametist ainult võita

Foto: ERR

Ministriamet on Mäggi jaoks hea võimalus hankida muu hulgas suhtekorraldusäris vajalikku „täiendkoolitust“ ja laiendada oma võrgustikke, märgib Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Suhtekorraldaja ja lobija Janek Mäggi saamine vabariigi valitsuse ministriks on üks viimase aja kõige intrigeerivamatest pööretest Eesti poliitikas. Kuulsin selle üle arutletavat muu hulgas pühapäevaõhtusel Kihnu praamil, nädalavahetuse arutelusaadetest ning sotsiaalmeediast rääkimata.

Jüri Ratase ja Janek Mäggi taolise käiguga seotud küsimustest on kõige sumedama vastusega jäänud see, mis Mäggi peas toimub. Ehk mis on ta motivatsioon, millised kavatsused (nii otsesed kui ka – ja eriti – võimalikud varjatud kavatsused). Eeldada, et ta kõik oma kavatsused täiesti varjamatult letti on ladunud, oleks pisut naiivne, võttes arvesse, et ükski suhtekorraldaja ega poliitik ei teeks seda kunagi ning poliitikuks hakanud suhtekorraldaja veel vähem.

End ühiskonnas teatud sorti naljahambana turundanud Mäggi puhul on osadel poliitikavaatlejatel – ning muu hulgas opositsioonilise EKRE ühel liidril Martin Helmel – tekkinud tunne, et ministriamet on tolle jaoks lihtsalt mingi pullitegemise projekt. Eriti nüüd, mil mees on varasemate irooniliste väljaütlemiste ritta seadnud vaid mõne päevaga kuulsaks saanud põllulsünnitamisjutu.

Mäggi enda intervjuudest seda, et tegemist oleks ainult laheda aprillilõpu naljaga, välja ei kooru, hoolimata tema jaoks tavapärasest naerul näost ja mõnedest pillutud kildudest. Samas ei paista päris ka pikemat ja põhimõttelisemat poliitikasse mineku ning end Keskerakonnaga tõsiselt sidumise plaani.

Hoolimata sellest, et Janek Mäggi avaliku kuvandi oluline osa on vabatahtlik töö ühiskonna heaks, näib tema suhtumine nii poliitikasse kui ka ministritöösse saadaoleva informatsiooni põhjal olevat pigem oportunistlikku laadi: valimistel kandideerin, aga riigikokku ei lähe, kuigi võib-olla lähen ka… ettevõtet ma enam ei juhi, aga päris nagu lõpetada ka ei plaani… Ühesõnaga, kõik on natuke „eks me näe, õunte pealt vaatan“.

Lisan siis seni juba kõlanud arutlustesse veel ühe mõtte Mäggi võimalike motiivide kohta.

Võib-olla on täna varavalges välja saadetud Janek Mäggi ettevõtte (Tallinna vanalinnas bürood omava Powerhouse’i, kus ta on oma sõnul „pidanud hommikust õhtuni käed mullas tööd tegema“) pressiteate üks lõik see noodivõti, millega otsust ministriks saada Mäggi puhul vaadelda tasuks.

Tema enda sõnadega: „Suhtekorraldusturul on viimastel aastatel väga populaarseks osutunud valitsussuhted. Kõik konkurendid on töötanud kas valitsuse pressibüroos või muud sellist. See on väga oluline valdkond, mida tunda.“

Selles valguses on ministriamet Mäggi jaoks hea võimalus hankida muu hulgas suhtekorralduses vajalikku „täiendkoolitust“ ja laiendada oma võrgustikke. Kuna tegemist on nagunii suhteliselt lühikese tähtajalise tööotsaga (kümne kuu pärast on ju valimised), on sealt edasi jälle kõik võimalused lahti, kaasa arvatud rahumeeli niiditõmbamisäri juurde naasmine.

Seega on Janek Mäggil ministritööst ainult võita. Mida riigil ja rahval võita on, näeme järgmiste kuude jooksul. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: