X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mäggi sünnitusosakondade sulgemisest: inimesed sünnitavad ka põllul või autos

Janek Mäggi, kellest on saamas riigihalduse minister, vastas "Aktuaalse kaamera" küsimusele, mida ta arvab sünnitusosakondade sulgemisest Valga ja Põlva haiglas, et Valgas saab ka edaspidi sünnitada ning et Eestis sünnitavad inimesed ka põllu peal ja autos.

On põhjust tähistada. Alkoholiga või ilma?

No ikka ilma.

Te olete suhtekorraldaja, andke omapoolne hinnang, kuidas mõjub Keskerakonna mainele asjaolu, et minister tuuakse väljastpoolt riigikogu, isegi väljastpoolt Keskerakonda, kus on 15 000 liiget teist kauem parteis olnud?

Kõik inimesed tulevad igasse ametisse väljaspoolt seda organisatsiooni, kuhu ta palgatakse. Nii et ma arvan, et väga hästi.

Aga maailmavaade tuleb siis kaasa koos tööpakkumisega?

Ma arvan, et olen Eestis väga mitme erakonnaga koostööd teinud ja nad on väga sarnased. Kui vaatame näiteks Reformierakonda ja Keskerakonda, siis mõlemad kuuluvad Euroopas ALDE-sse, nii et ma siin mingit erilist keerukust ei näe.

Aga teisest küljest on jälle see, et sa võid ju mõelda, et tahan saada näiteks ministriks Vabaerakonnas ja teed 25 aastat tööd ja kunagi ei saa. Aga minuga juhtus see, et mul ei olnud mingisugust plaani ministriks saada veel kolmapäeva hommikul.

Aga kelle mandaat teil siis on?

Kristen Michal juba Facebookis kirjutas, et mul pole mandaati. Ja siis mõtlesin kohe, kuidas ma selle mandaadi hangin. Ja nüüd Kristeni soovitusel ma pean siis kandideerima ja võtan selle mandaadi tagantjärgi.

Mis kabekäik see on - tuleb eraettevõtlusest ära tulla ja asuda avalikku ametisse? See nii intrigeerib?

Ei, see oleks liiga lihtne. Arvan, et Eestis on kaks inimest, kelle tööpakkumist tuleb kaaluda väga tõsiselt - see on president ja peaminister. Kui nad teevad sulle tööpakkumise, siis ei saa öelda, et ma ei viitsi, ei suuda.

Ma olen tegelikult poliitikas osalenud vähemalt 20 aastat, teinud palju erinevaid kampaaniaid ja kui mulle see tööpakkumine tehti, siis mulle tundus, et see on minu kohustus teenida Eestit ka need kümme kuud.

Mis on riigihaldusministri, riigireformi suurim väljakutse?

Ma tunnistan, et olen täna Jaak Aabiga päris pikalt arutanud kõik need punktid läbi. Aga mingeid rutakaid avaldusi ma kohe tegema hakata ei taha. Loomulikult ma tahan suhelda ministeeriumis inimestega, paljudega olen tuttav juba varasemast ajast. Kui pilt selge, mida oodatakse, mida vaja teha, siis tuelvad ka seisukohad.

Teie firma Powerhouse nõustas Tartu ülikooli kliinikumi, andes nõu, kuidas avalikkusele selgitada Valga ja Põlva sünnitusosakonna sulgemise vajalikkust. Mis nõu te annate ministrina, kas Põlva ja Valga sünnitusosakonnad peab kinni panema?

Esimene oluline asi on see, et kuni kolmapäeva õhtuni ei olnud õrna aimugi, et peaksin sellele küsimusele vastama.

Aga kui tõsiselt mõtlen, siis selle töö käigus ma sain väga lihtsalt aru, et Valgas saab sünnitada rahulikult edasi. Eestis saab sünnitada ka põllu peal, 11 inimest Eestis sünnitab autos, selliseid asju juhtub kogu aeg.

Valgas ja Põlvas on tingimused väga head ka pärast seda, kui valdav osa sünnitajaid hakkavad seda tegema Tartus, kus on ideaalsed tingimused olemas.

Loomulikult, ma mõistan - olen ise Valga kandist pärit, mul on isatalu seal -, et on väga halb, et Eestis väikesed kohad surevad välja, et Valgas kinnisvara hind on 10 korda madalam kui Tallinnas. Ka see on suur probleem. Aga seda ei ole võimalik muuta ainult poliitiliste otsustega, sest maailm kolib ka kõik suurtesse linnadesse ja see trend pole ainult Eestis, vaid kogu maailmas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: