Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Sildam: Ossinovski ja Ratas teevad nagu Kaja Kallas soovitas

Toomas Sildam
Toomas Sildam Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ajakirjanik Toomas Sildam annab nädalakommentaaris 12 punkti suuremeelsuse eest reformierakondlasele Laine Randjärvele, kes opositsioonipingilt soovis uuele regionaalhalduse ministrile Janek Mäggile edu ja tunnustas, et too tuleb päris elust.

Poliitikas paistavad asjad alati halvasti.

Saab ministriks inimene, kes on tegutsenud kogu täiskasvanu elu parteikontoris või riigikogu fraktsioonis, tänitatakse, et broiler tõstetakse erakondlike teenete eest valitsusse. Kui minister võetakse niiöelda kõrvalt, poliitikavälisest elust, siis on teistel põhjust ette heita, et miks ei ole ta end valimistel tõestanud ja rahvalt mandaati saanud.

Eesti parlamentaarses demokraatias on siiski nii, et koalitsioonileppe lepivad kokku ja valitsuse moodustavad erakonnad – nende esimehed ja juhatused või volikogud. Ja kui tekib vajadus ministreid vahetada, siis see toimub samamoodi.

Opositsioonil ja muidu poliitikahuvilistel on aga sajaprotsendiline sõnaõigus kritiseerida valitsuserakondade valikuid ning ministrikandidaatidel nagu ka päris-ministritel on mõistlik seda enda sõnade ja tegude seadmisel silmas pidada.

Lõppev nädal tõi Eestile kaks uut ministrit.

Sotsiaaldemokraatide esimees Jevgeni Ossinovski, kes taandub valitsusest riigikogu fraktsiooni esimeheks, et sealt juhtida parteid ja tõsta valimiste eel sotside madalat reitingut, esitas uueks tervise- ja tööministriks Riina Sikkuti. Praegu töötab Sikkut riigikantselei strateegiabüroos nõunikuna, kus vastutab sotsiaalse turvalisuse, tööturu ja tervishoiu küsimuste eest, enne juhtis ta mõttekojas Praxis tervisepoliitika programmi.

Aga peaminister Jüri Ratas, Keskerakonna esimees, üllatas rohkem, kinnitas, et promillidega roolist tabatud ja sellest kuu aega vaikinud Jaak Aabi asemel saab regionaalhalduse ministriks tuntud suhtekorraldaja ja mitmete heategevusprojektide eestvedaja Janek Mäggi.

Mõlemad uued ministrid on valitsusse kutsutud poliitika kõrvalt. Mõlemas erakonnas – sotsides ja keskparteis – on kindlasti neid, kes hoiavad seepeale rusikat taskus või vangutavad pead. Kuidas siis nii, küsivad või vähemalt mõtlevad nad, erakondades endis on ju küllaga tublisid inimesi, kes koduparteide nimel kõvasti tööd teinud, ent nüüd leiti ministriteks poliitilised uustulnukad... Kuid see on erakonna esimehe valik ja vastutus, kas uustulnukad toovad parteile valijaid juurde või viivad hoopis ära. Sest valimistele mõeldes on sellised ministrite valikud ju tehtud, muidu võinuks valitsusse viia sotside ja keskpartei vana kaardiväe sõdureid.

Riina Sikkut tervisevaldkonna tõelise eksperdina tekitab ilmselt vähem küsimusi, ka sotsiaaldemokraatide sees, kui reljeefsete ja teadlikult irriteerivate mõtteteradega esinenud Janek Mäggi. Ütlemisi stiilis "naised sünnitagu põllul või autos" jäädakse talle kaua meelde tuletama. Poliitika on kurjem kui poliitilise kommunikatsiooni tagaplaanil juhtimine, seda kogeb Janek Mäggi omal nahal veel korduvalt ja korduvalt.

Mitmed reformierakondlased, kes on viimastel päevadel olnud Mäggi kui ministri tulised kritiseerijad, näiteks Kristen Michal, lugegu aga veelkord läbi oma partei uue esimehe Kaja Kallase troonikõne. Selles on julgustus riigikogu liikmete, ametnike ja erasektori omavaheliseks rotatsiooniks, sest veerevad kivid ei sammaldu. Reformierakonna üldkogu vastas Kaja Kallasele tormilise aplausiga. Täpselt seda me praegu näemegi – ametnik Riina Sikkut ja eraettevõtja Janek Mäggi tõusevad Vabariigi Valitsuse liikmeteks ning sisenevad erakondlikku poliitikasse.

12 punkti suuremeelsuse eest läheb aga opositsioonipoliitikule ja reformierakondlasele Laine Randjärvele, kes sotsiaalmeedias soovis Janek Mäggile edu ja lootis, et too suudab oma kogemusega mõne lolluse valitsuses ära hoida.

Põhjendus?

"Sest ta tuleb päris elust."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: