Õppus Siil | Video: kurjategijad võtsid üle "Ringvaate" eetri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Reede õhtul mängiti õppuse Siil käigus läbi juhtum, kus kurjategijad võtsid üle Eesti Rahvusringhäälingu saate "Ringvaade" eetri.

Õppuse stsenaariumi kohaselt tungisid intervjuu ajal "Ringvaate" stuudiosse kolm kurjategijat, kellest kaks hoidsid kinni saatejuhte ning kolmas luges eetrisse enda sõnumit.

Saatemeeskond helistas seepeale politseisse, kes saabus kohale ja olukorra lahendas.

Õppuse stsenaariumit kommenteerinud politsei- ja piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher selgitas saatele antud intervjuus, et niisuguses olukorras tuleks jääda rahulikuks.

"Seda on julm küsida, aga nii ta on, sest see on kõige lihtsam viis. Asutus, juhid peavad mõtlema, kuidas on võimalik, et jõutakse nii kaugele, et tormatakse loetud sekunditega sisse ja siin te oletegi, võetakse põhimõtteliselt eeter üle," rääkis Vaher.

"Alati on võimalik mõelda ka tehniliselt, kuidas siis eeter ei realiseeruks, sest kurjategijate eesmärk on anda oma sõnumit sadadele tuhandetele "Ringvaate" vaatajatele-kuulajatele. Aga inimestele on soovitus selge - jää rahulikuks, ära hakka vastu. Enda turvalisus on kõige tähtsam sel hetkel," lisas ta.

Saatejuht Grete Lõbu kinnitas, et eetri ülevõtmise korral ilmselt telepilt katkestataks.

"Kindlasti on meie huvi, et eetrisse see ei läheks. Inimeste destabiliseerimine, närvi ajamine, valede sõnumite andmine on kindlasti väga ohtlik," rõhutas Vaher.

Politseijuht märkis, et rünnaku korral tuleb põgeneda, kui seda on võimalik ohutult teha. Kui see pole võimalik, siis tuleb alluda käsklustele ning oodata politseid appi.

Vaheri sõnul ei ole tele-eetri ülevõtmine Eestis ebareaalne. "Me hindame seda üsna tõenäoliseks. Lähiminevikust on Ukraina ja Türgi näide, kus rahvuslikku pilti edasi andvat meediat rünnati. Näiteid on, valmistuda tuleb hullemaks," rääkis Vaher ja kinnitas, et rahvusringhäälingu kaitsmine on üks politsei prioriteetidest.

Vaheri sõnul harjutatakse õppusel Siil hübriidsõja eelnevat aega.

"Meil on kolm põhieesmärki: üks eesmärk on kaitsta meie objekte - üks oluline objekt on siinsamas, Eesti Rahvusringhääling; harjutada rahvusvahelist koostööd, meie eriüksuste saabumist siia; ja võib-olla kolmas, mis on ka väga oluline, info liikumine, sest operatsioone on võimalik juhtida siis, kui info liigub ja see on kvaliteetne," loetles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: