OSCE sõjalised vaatlejad hindavad õppuse Siil läbipaistvust ja avatust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Suurõppust Siil inspekteerivad Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) 15 liikmesriigist pärit 31 vaatlejat peavad Eesti seni suurima õppuse korraldust läbipaistvaks ja avatuks.

Norra vaatleja brigaadikindral Bjoern Tore Solbergi sõnul demonstreerib 15 vaatlejariigi osalus usaldus- ja läbipaistvusmeetmete olulisust, mis põhinevad Viini dokumendil.

"Vaatame eelkõige, kuidas õppus on korraldatud ning kas see vastab väljakäidud suurustele. Meie hinnangul vastab õppus väljakäidud numbritele,“ ütles Solberg.

Välisvaatlejate kutsumise eesmärk on kasvatada riikidevahelist usaldust ja õppuste läbipaistvust ning näidata, et õppused on kaitseiseloomuga.

Inspekteerimisel osalenud NATO peakorteri relvastuskontrolli, desarmeerimise ja massihävitusrelvade piiramise nõuniku kolonelleitnant Thomas Westermanni sõnul on Eesti kaitsevägi hästi integreeritud Kaitseliidu ja vabatahtlikega, kes on valmis oma riigi hüvanguks panustama. "Minule kui OSCE vaatlejale on selline kaitsetahe väga muljetavaldav," lisas ta.

Soome vaatleja Ari Suonieni sõnul on ta näinud nii kaitseväelasi kui kaitseliitlasi ja võib kindlalt öelda, et Eesti süsteem töötab ning Soomel on mida õppida.

OSCE Viini dokumendi alusel tuleb üle 13 000 osalejaga õppuse korral saata kutsed kõikide ühenduse liikmesriikide vaatlejatele. Käimasolevat õppust on tulnud jälgima vaatlejad Valgevenest, Tšehhist, Taanist, Soomest, Saksamaalt, Itaaliast, Hollandist, Norrast, Poolast, Rumeeniast, Venemaalt, Rootsist, Ühendkuningriigist, Ukrainast, USA-st, NATO peakorterist ja NATO Euroopa vägede ülemjuhatuse peakorterist.

OSCE Viini dokument on üks mitmest relvastuskontrolli reguleerivatest lepingutest, millega Eesti on liitunud. Relvastuskontrolli eesmärk on reguleerida riikide käitumist, et stabiliseerida globaalset ja regionaalset julgeolekukeskkonda, vähendada juhusliku sõja puhkemise riski ning pöörata tähelepanu eri relvaliikide kasutamisest tingitud võimalikele humanitaarmõjudele. 

OSCE vaatlejad lahkuvad Eestist esmaspäeval.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: