X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome võimud: Turu pussitaja tegutses üksi, motiiviks oli äärmuslus

Noarünnak Turus 2017. aasta 18.. augustil.
Noarünnak Turus 2017. aasta 18.. augustil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome keskkriminaalpolitsei teatas kolmapäeval toimunud pressikonverentsil eeluurimise lõpetamisest ülevaadet andes, et möödunud aasta augustis Turu kesklinnas noarünnaku korraldanud mees tegutses üksi ning et tema radikaliseerumine oli aset leidnud umbes kolm kuud enne rünnaku toimumist.

Maroko päritolu Abderrahman Bouanane on öelnud, et pussitas 18. augusti õhtul Turu kesklinnas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja, tulistades teda alakehasse, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

1994. aastal sündinud Bouanane on põhjendanud oma tegu sooviga maksta kätte Süürias asuvat (tollast ISIS-e kantsi) Raqqat tabanud lääneliitlaste õhurünnakute eest. Samuti leiti ka mehe manifest, kus oli viiteid islamiäärmuslusele ja terrorismile ning millega soovis kurjategija jätta maha testamendi, mis avalikkuses tähelepanu pälviks. "Testamendi" kirjutamine näitab ka seda, et ründaja arvestas võimalusega, et saab terroriakti käigus ka ise surma.

Seda motiivi kinnitas keskkriminaalpolitsei ka kolmapäeval toimunud pressikonverentsil - politsei leidis mehe nutitelefonist ISIS-e teemalisi fotosid ning ka tema arvutist leiti jälgi, mis viitavad huvile selle terroriorganisatsiooni vastu.

Juhtivuurija Olli Töyräs ütles, et süüdistatav pidas oma tegusid selgelt ISIS-e toetuseks astutud sammudeks.

Politsei senine juurdlus on viidanud sellele, et mehe radikaliseerumine toimus umbes kolm kuud enne traagilist rünnakut Turu kesklinnas. Ka ülekuulamisel on Bouanane rääkinud, et alustas ISIS-ega seotud materjalidega tutvumist kolm kuud enne noarünnakut.

Praeguste andmete kohaselt tegutses kurjategija üksi. Tema kohalikus suhtlusringkonnas islamiäärmuslasi polnud, kusjuures ka tuttavad olid märganud radikaliseerumisele viitavaid asjaolusid.

"Me ei kahtlusta, et juhtumiga oleks seotud mingi rühmitus. Süüdistatav on näinud end võitlejana, sõdurina, ISIS-e liikmena. Ta oleks tahtnud, et ISIS oleks au tema sooritatud rünnaku eest endale võtnud," rääkis Töyräs.

Bouanane selgitas ülekuulamistel, et ohvrid valis ta noarünnaku ajal juhuslikult. Ka muude menetlustoimingute käigus ei kerkinud esile versiooni, et ründaja oleks valinud sihtmärkideks konkreetseid inimesi.

Eeluurimismaterjale on kokku umbes 1400 lehekülge. Menetlus on olnud ulatuslik ja sellesse kaasati kümneid politseinikke.

Juhtumit on varem uuritud kui kaht terroristlikul eesmärgil sooritatud mõrva ja kaheksat mõrvakatset. Nüüd on süüdistust täpsustatud - kaks terroristlikul eesmärgil sooritatud mõrva ja üheksa mõrvakatset.

Bouamane saabus Soome 2016. aasta suve lõpus valenime kasutades. Ta taotles varjupaika, kuid sai 2016. aasta lõpus eitava vastuse. Varem oli ta elanud muuhulgas ka Saksamaal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: