Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Turu pussitaja tuli taas kohtusaalist ära viia

Turu noarünnaku korraldanud Abderrahman Bouanane kohtusaalis 9. aprillil.
Turu noarünnaku korraldanud Abderrahman Bouanane kohtusaalis 9. aprillil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Turu pussitamisrünnaku kohtuprotsess jätkus kolmapäeval taas ärevas õhkkonnas, sest Turu vangla auditooriumis toimunud istungilt tuli süüdistatav juba selle alguses ära viia.

Põhjuseks oli see, et süüdistatav Abderrahman Bouanane ei nõustunud istuma temale ette nähtud toolile. Samal põhjusel viidi ta istungilt ära ka teisipäeval, vahendasid Helsingin Sanomat ja Yle.

Bouanane nimelt väitis, et toolile istumine viib ta "põrgusse".

Kolmapäeval oli kavas just nimelt Bouanane'i enda selgitusi kuulda, kuid tema käitumise tõttu jätkub istung ilma süüdistatava kohalviibimiseta. Seda, et mees ei ole valmis kohtu ees sisulisi vastuseid andma, kinnitab ka värske arstlik ekspertiis.

Seetõttu käsitletakse tema osa eeluurimismaterjalide põhjal. Eeluurimise ajal kuulasid politseinikud süüdistatavat üle korduvalt.

Samas on Bouanane'il võimalus võtta sõna ja anda esimese astme kohtule ülevaade enda seisukohtadest veel kord kohtuprotsessi viimasel nädalal.

Eelmisel nädalal leidis kohtusaalis aset intsident, mille käigus ägestus süüdistatav istungil tunnistanud kannatanu peale ning ka siis tuli Bouanane lõpuks istungilt ära viia.

Bouanane'i selgitused on olnud vastukäivad

Bouanane ise väitis esimesel istungil, et rünnaku algus tekitas temas hämmingut ning ta üritas end peita, et hiljem veretööd jätkata. Enne esimest istungipäeva üritas tema advokaat veel selgitada, et pärast kolme esimest pussitamist soovis Bouanane vaid sündmuskohalt põgeneda.

Süüdistatava ütlused nii eeluurimise kui ka kohtuprotsessi ajal on olnud vastukäivad. Ta on korraga oma tegu nii eitanud kui ka tunnistanud - ehk sisuliselt tunnistab ta inimeste pussitamist, sealhulgas vähemalt üht tapmist, kuid ei pea seda terrorismiks. Seda seisukohta - ehk terroristliku motiivi vaidlustamist - kinnitas veebruaris eeluurimise lõppedes ka süüdistatava advokaat Kaarle Gummerus.

Kohtupsühhiaatrilise ekspertiisi kohaselt on Bouanane süüdiv ning saab seetõttu oma tegude eest ka vastutuse võtta.

Rünnak leidis aset 18. augusti õhtul Turu kesklinnas, kus süüdistatav pussitas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja, tulistades teda alakehasse.

Bouanane saabus Soome 2016. aasta suve lõpus valenime kasutades. Ta taotles varjupaika, kuid sai 2016. aasta lõpus eitava vastuse. Varem oli ta elanud muuhulgas ka Saksamaal.

Bouanane on varem põhjendanud oma tegu sooviga maksta kätte Süürias asuvat (tollast ISIS-e kantsi) Raqqat tabanud lääneliitlaste õhurünnakute eest. Samuti leiti ka mehe manifest, kus oli viiteid islamiäärmuslusele ja terrorismile ning millega soovis kurjategija jätta maha testamendi, mis avalikkuses tähelepanu pälviks. "Testamendi" kirjutamine näitab ka seda, et ründaja arvestas võimalusega, et saab terroriakti käigus ka ise surma.

Politsei senine juurdlus on viidanud sellele, et mehe radikaliseerumine toimus umbes kolm kuud enne traagilist rünnakut Turu kesklinnas. Ka ülekuulamisel on Bouanane rääkinud, et alustas ISIS-ega seotud materjalidega tutvumist kolm kuud enne noarünnakut.

Soome keskkriminaalpolitsei praeguste andmete kohaselt tegutses kurjategija üksi. Tema kohalikus suhtlusringkonnas islamiäärmuslasi polnud, kusjuures ka tuttavad olid märganud radikaliseerumisele viitavaid asjaolusid.

Bouanane selgitas ülekuulamistel, et ohvrid valis ta noarünnaku ajal juhuslikult. Ka muude menetlustoimingute käigus ei kerkinud esile versiooni, et ründaja oleks valinud sihtmärkideks konkreetseid inimesi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: