Turu noarünnakus süüdistatav astus nägu varjamata kohtu ette

Esmaspäeval astus Päris-Soome esimese astme kohtu ette Aberrahman Bouananea, keda süüdistatakse terroristlikul eesmärgil kahe inimese tapmises ja kaheksa mõrvakatses. Mees astus kohtu ette nägu varjamata.

Kohtuistung algas kell 9.30 ning juhtumit arutatakse erandlikult Turu vanglas, vahendab Yle. Istungi turvameetmed on tavatult karmid, kohtusaalis on vähemalt kümme turvatöötajat ning süüdistatav ise on käeraudades. Kohtuistung toimub kolmes keeles, kuna süüdistatav räägib araabia keelt ja üks kaebajatest rootsi keelt.

Kohtu all on 1994. aastal sündinud marokolasest noormees Abderrahman Bouanane, keda Soome prokuratuur süüdistab kahes terroristlikul motiivil sooritatud mõrvas ja kaheksas samal põhjusel sooritatud mõrvakatses.

Süüdistatav on korraga oma tegu nii eitanud kui ka tunnistanud - ehk sisuliselt tunnistab ta inimeste pussitamist, sealhulgas vähemalt üht tapmist, kuid ei pea seda terrorismiks. Seda seisukohta - ehk terroristliku motiivi vaidlustamist - kinnitas veebruaris eeluurimise lõppedes ka süüdistatava advokaat Kaarle Gummerus.

Rünnak leidis aset 18. augusti õhtul Turu kesklinnas, kus süüdistatav pussitas kokku kümmet inimest, kellest kaks suri. Politsei peatas ründaja, tulistades teda alakehasse.

Kes on Abderrahman Bounane?

Bouanane saabus Soome 2016. aasta suve lõpus valenime kasutades. Ta taotles varjupaika, kuid sai 2016. aasta lõpus eitava vastuse. Varem oli ta elanud muuhulgas ka Saksamaal.

Bouanane on varem põhjendanud oma tegu sooviga maksta kätte Süürias asuvat (tollast ISIS-e kantsi) Raqqat tabanud lääneliitlaste õhurünnakute eest. Samuti leiti ka mehe manifest, kus oli viiteid islamiäärmuslusele ja terrorismile ning millega soovis kurjategija jätta maha testamendi, mis avalikkuses tähelepanu pälviks. "Testamendi" kirjutamine näitab ka seda, et ründaja arvestas võimalusega, et saab terroriakti käigus ka ise surma.

Politsei senine juurdlus on viidanud sellele, et mehe radikaliseerumine toimus umbes kolm kuud enne traagilist rünnakut Turu kesklinnas. Ka ülekuulamisel on Bouanane rääkinud, et alustas ISIS-ega seotud materjalidega tutvumist kolm kuud enne noarünnakut.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: