Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mihkelson: NATO elab ka Trumpi üle

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ei usu, et president Donald Trump USA NATO-st välja viiks.

Meedia andmetel ütles Trump neljapäeval Brüsselis NATO tippkohtumisel suletud uste taga, et USA astub NATO-st välja, kui teised liikmesriigid kaitsekulutusi ei tõsta. Mihkelson ütles saatele "Ringvaade suvel", et seda Trump võis ka öelda.

"Ta on tegelikult ju vihjanud ka varasemalt, juba kampaaniast saadik on ta andnud väga vastuolulisi seisukohti NATO kohta. Küll ta ütles mingil hetkel, et NATO on üldse iganenud, siis et NATO on jällegi väga tubli ja tähtis ka Ameerika Ühendriikidele. Samamoodi juhtus selle tippkohtumise ajal: eilne päev oli suhteliselt rahulik, ta hoidis kinni talle ette kirjutatud tekstist päris hästi, aga täna kohtumisel Ukraina ja Gruusia liidritega partnerlusteemadel tuli uuesti küsimuse alla võrdsem koorma jagamine. Ja nagu Trump on, ta on suhteliselt otse ütlemisega," selgitas Mihkelson.

Tema hinnangul on aga tähtsam see, mida Trump ütles pressikonverentsil. "Seal ikkagi tulid tema huulilt sõnad, et NATO on tähtis ja ühtne. Ja kui vaatame seda 23 lehekülge, mille üle NATO liikmesriigid väga pikkade kuude jooksul tööd tegid ja millele nüüd ühiselt allkirjad panid, siis seal on väga konkreetseid tegevusi selleks, kuidas NATO kaitsevõimet tõsta ja selle läbi Eesti julgeolekut tugevdada," lisas ta.

Kui aga Trump peaks tõepoolest USA NATO-st välja viima, siis see tähendaks Mihkelsoni sõnul alliansi lõppu ning see oleks Eesti jaoks väga tõsine probleem. Sellist stsenaariumit Mihkelson aga ei prognoosi.

"Ma usun, et NATO 70 aasta jooksul on näinud väga teravaid vaidlusi liikmesriikide, ka liidrite vahel ja ma usun, et NATO elab ka Donald Trumpi üle. Ma usun, et selles pole küsimus," ütles Mihkelson.

Tema hinnangul tuleks Euroopa liidritel ilmselt siiski peeglisse vaadata. "Neid rahudividende on väga pika aja jooksul välja võetud. Ja kui vaatame ka Euroopa suurriikide kaitsevõimekust tervikuna, siis midagi ei ole öelda - tuleb panustada rohkem," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: