X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Liidu ministrid arutasid EL-väliste rändepunktide loomist

Migrantide laager Roomas.
Migrantide laager Roomas. Autor/allikas: Yara Nardi/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu sise- ja justiitsministrid arutasid neljapäeval Austrias peetud mitteametlikul kohtumisel ühiseid pikaajalisi lahendusi rände haldamise küsimuses, sealhulgas rändepunktide võimalikku loomist EL-i piiridest väljaspool.

Ühe rändesurvet leevendava ideena arutati juuni lõpus toimunud EL-i Ülemkogu suunist analüüsida võimalust luua väljapoole Euroopa Liitu regionaalsed rändepunktid, kus sõelutakse välja need inimesed, kellel on õigus Euroopa Liidu riikides rahvusvahelist kaitset saada ning abistada päritoluriikidesse tagasipöördumisel neid, kellel õigus kaitset saada ei ole, teatas siseministeeriumi pressiesindaja.

"Regionaalsed rändepunktid on väga hea mõte, aga siin tuleb kindlasti teha tugevat koostööd kolmandate riikidega ning Rahvusvahelise Migratsiooniorganistasiooni (IOM) ja ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ametiga (UNHCR)," ütles siseminister Andres Anvelt pressiteate vahendusel.

Anvelt rõhutas, et varjupaigasüsteemi toimimiseks peab Euroopa Liidul olema ühtne ja toimiv tagasisaatmispoliitika. "Kolmandate riikide soov Euroopa Liiduga koostööd teha on rändepunktide loomise alus ning selleks on vaja neid juba varakult aruteludesse kaasata," rõhutas Anvelt.

Samuti kinnitasid ministrid, et arutelu Euroopa Liidu ühtse varjupaigareformi ja Dublini määruse üle jätkub Austria eesistumise ajal ning eesmärk on kiirelt kokkulepeteni jõuda. Kõige suuremaid erimeelsusi tekitab jätkuvalt varjupaigataotlejate ümberpaigutamise mehhanism, mille eesmärk on vähendada rändesurvet Lõuna-Euroopa riikides, kuhu põgenikevool esimesena jõuab.  

"Lisaks praeguse kriisi maandamisele on oluline tegeleda ka võimalike riskidega tulevikus. Kui täna on rändeprobleem kõige valusam Vahemerel, siis tulevikus võivad mured tekkida hoopis mujal – näiteks viimastel nädalatel on suurenenud surve Eesti piirile seoses Venemaal toimuvate jalgpalli maailmameistrivõistlustega. Seetõttu on oluline Euroopa Liidu ja NATO ühise välispiiri rahastamine ja standardite kehtestamine, kuidas me seda piiri valvame," selgitas Anvelt.

Samuti pälvis suurt tähelepanu Euroopa Komisjoni ettepanek suurendada Euroopa piiri- ja rannikuvalve ameti Frontex koosseisu ning tugevdada ameti võimalusi tõhusalt ebaseaduslikke sisserändajaid tagasi saata. Liikmesriigid olid üldiselt ameti võimekuse suurendamisega nõus, kuid soovisid, et see ei toimuks riikide endi piirivalve võimekuse arvelt.

Lisaks arutati kohtumisel antisemitismi vastast võitlust Euroopa Liidus ning politseikoostööd ja inimsmugeldamise vastase võitluse tõhustamist.

2017. aastal jõudis Euroopasse poole vähem ebaseaduslikke sisserändajaid kui 2016. aastal, kuid põgenike vool Lõuna-Euroopa riikidesse on endiselt intensiivne. Selle aasta esimese poolaasta jooksul on Lõuna-Euroopa riikidesse Türgist saabunud üle 24 000 inimese ja Vahemere kaudu ligi 34 000 inimest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: