Üle seitsme aasta jõuavad rahakotti värsked euromündid ({{commentsTotal}})

Euromündid aastaarvuga 2018.
Euromündid aastaarvuga 2018. Autor/allikas: Eesti Pank

Sellest nädalast hakkavad inimesed poodidest vahetusrahana tagasi saama 2018. aasta euromünte, seni olid 5-sendised ja suuremad mündid ringluses aastaarvuga 2011, mis tähistas Eestis euro kasutusele võtmise aastat.

Eesti Pank täiendas tänavu käibemüntide varusid ning vermis aastaarvuga 2018 juurde kõiki käibemünte: 1-, 2-, 5-, 10-, 20- ja 50-sendiseid ning ühe- ja kaheeuroseid.

Kokku on vermitud 3 960 000 käibemünti. Aasta lõpuks vermitakse kogutiraažiga 15 500 000 juurde 2-, 5- ja 20-sendiseid.

Eesti 1- ja 2-sendised käibemündid eristuvad kõigist ülejäänud käibemüntidest. Viiesendised ja suuremad mündid ringlevad aktiivselt ja seetõttu tuli alles nüüd, seitse ja pool aastat pärast euro kasutuselevõttu lasta ringlusse uusi käibemünte, millel aastaarv 2018, teatas Eesti Pank.

Seevastu 1- ja 2-sendiseid münte laseb Eesti Pank igal aastal ringlusse keskmiselt kahe veoautokoorma jagu, sest inimesed saavad neid küll poodidest vahetusrahana, kuid kasutavad neid edaspidi väga vähe. Seetõttu on keskpank algatanud arutelu Eestis 1- ja 2-sendiste müntide kasutuse piiramise teemal.

Käibemünte lastakse ringlusse vajadust mööda kommertspankade kaudu, kes omakorda varustavad jaekaubandust. Lähinädalatel saab väikestes kogustes münte soetada Eesti Panga muuseumipoest ja Omniva e-poest.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: