Türgis lõpetati kaks aastat kehtinud eriolukord

{{1531971240000 | amCalendar}}
Türgi politsei
Türgi politsei Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Türgis lõpetati kaks aastat kehtinud eriolukord, teatas neljapäeva varahommikul uudisteagentuur AFP edastades riiklike meediakanalite teadet.

Eriolukord kehtestati pärast sõjaväelist riigipöördekatset ja selle ajal on Türgis vahistatud umbes 80 000 inimest. Veel 160 000 inimest vallandati oma ametikohtadelt.

Türgi valitsuse kinnitusel oli tegemist riigipöördekatses süüdistatava Güleni liikumise liikmetega ja terrorismi toetajatega.

Samas langesid tagakiusamise ohvriks teiste seas valitsuse suhtes kriitiliselt meelestatud ajakirjanikud ja ka näiteks haridustöötajad, kel teadaolevalt polnud riigipöördega mingit pistmist.

EL tervitas eriolukorra tühistamist Türgis

Euroopa Liit tervitas neljapäeval eriolukorra tühistamist Türgis, kuid väljendas muret seaduste pärast, mis võivad kaks aastat kestnud eriolukorra tühistamise sisuliselt mõttetuks muuta.

Ankara ja Brüsseli tihedamate sidemete nimel on tarvis Türgis "konkreetseid ja kestvaid edusamme" õiguslikus korras, sõnas EL avalduses Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoğanile.

"Alates 2016. aasta riigipöördekatsest kehtinud eriolukorra lõpetamine Türgis on tervitatav samm," teatas Euroopa Liit avalduses.

"Me usume, et uute seadusandlike ettepanekute vastuvõtmine, millega antakse erakorralised volitused võimudele ja säilitatakse mitmed piiravad eriolukorra elemendid, vähendavad selle tühistamise ükskõik mis positiivset tulemust," lisas aga Brüssel.

EL kutsus avalduses Ankarat austama täidesaatva ja kohtuvõimu lahususe põhimõtet.

EL on külmutanud Türgi eriolukorra ajaks uute "peatükkide" avamise Türgi liitumiskõnelustel. Läbirääkimised Türgi astumise kohta Euroopa Liitu algasid 2005. aastal.

Toimetaja: Marek Kuul; Laur Viirand

Allikas: BNS, AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: