Türgi vallandas üle 18 600 avaliku sektori töötaja

President Erdogan saabumas 7. juulil Türgi parlamenti.
President Erdogan saabumas 7. juulil Türgi parlamenti. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Türgi võimud andsid korralduse vallandada üle 18 600 avasektori töötaja, nende seas politseinikke, sõdureid ja akadeemikuid, selgus pühapäeval avaldatud määrusest.

Riigi teatajas avaldatud määruse alusel vallandati 18 632 inimest. Neid kahtlustatakse seotuses terroriorganisatsioonidega ning gruppidega, kes "tegutsevad riikliku julgeoleku vastu".

Määrusega vallandati 8998 politseinikku, 649 sandarmeeria, 192 rannavalve, 1052 justiitsministeeriumi ja sellega seotud ametite töötajat ning 199 akadeemikut. Vallandatute seas on ka 6152 sõjaväe töötajat. Neist 3077 on maaväest, 1949 õhuväest ja 1126 mereväest.

Lisaks sulgeti üle riigi 12 ühendust, kolm päevalehte ja üks telekanal.

Määrusega ennistati ametisse 148 sõjaväe ja ministeeriumite töötajat.

Türgi meedia nimetas määrust viimaseks. Ametnikud on andnud mõista, et 2016. aastast kehtinud riiklik eriolukord võib esmaspäeval lõppeda.

Eriolukord kehtib 2016. aasta juulist, mil Türgis toimus riigipöördekatse. Eriolukorda on pikendatud seitse korda ning viimase aegumiskuupäev on 19. juuli.

Nende kehtimisajal oli riik enne pühapäeval avaldatud määrust vallandanud üle 110 000 avasektori töötaja. Suuremat osa süüdistatakse seotuses islamivaimuliku Fethullah Güleniga, keda Ankara peab riigipöördekatse korraldajaks. Gülen eitab süüdistust.

Inimõiguslased peavad putšijärgseid vallandamisi puhastuseks, Ankara sõnul tuleb Güleni mõjuvõim riigiaparaadist eemaldada.

Aasta algul ütles valitsus, et Güleniga seotuse eest on kinni peetud üle 77 000 inimese.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: