Sügisest saab sünnieelset geneetilist testi teha Eestis avatavas laboris

Juba mitu aastat on Eesti rasedad naised saanud teha vere baasil tehtavat sünnieelset geneetilist testi, millega saab tuvastada lootel kromosoomihaigusi. Kui seni on proovid saadetud analüüsimiseks välismaale, siis sügisest käivitavad Eesti geeniteadlased ja bioinformaatikud labori ka siin Eestis.

Kuigi test maksab patsiendile ligi 400 eurot, võidakse sügisest selle tasumisest vabastada kõrge kromosoomihaiguste riskiga naised, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegu on levinud viis loote kromosoomide uurimiseks mõeldud sõeltesti, mille puhul võetakse emakast nõelaga lootevedelikku. NIPT ehk mitteinvasiivne geenitest võimaldab aga tuvastada haiguseid ema verest ning seda juba alates kümnendast rasedusnädalast.

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse geenitestide arendusjuht Kaarel Krjutškov märkis, et praegused sõeltestid lasevad mõned läbi sõrmede ja samal ajal suunavad invasiivsele ehk ohtlikule protseduurile need, kellel tegelikult on lootega kõik korras.

"Testi tegemine näeb välja nii, et emalt võetaks 10 milliliitrit verd, saadetakse laborisse, me analüüsime selle ära ja raport läheb tagasi arstile," ütles ta.

Just vereproovi analüüsimiseks vajalik labor on Eestist olnud puudu, mistõttu on proovid saadetud välismaale.

Tervisetehnoloogiate arenduskeskuse ja Tartu ülikooli teadlased on tänaseks välja töötanud analüüsimiseks vajaliku platvormi. Ligi 400-eurose testi maksumust see kuigivõrd siiski ei alanda, sest vaja on tagada nii testi kui ka meditsiinilabori kvaliteet.

"Me ei saa väita, et ta läheb maailmaturu hinnast oluliselt soodsamaks, küll aga saame kaudset kasu, kui me avame labori Eestis, sest meil jäävad tööjõukulud ja litsentsitasud Eestisse," ütles Krjutškov.

Et aga NIPT test kättesaadavam oleks, tegi Eesti Naistearstide Selts eelmisel suvel haigekassale taotluse testi kompenseerimiseks kõrge kromosoomihaiguste riskiga naistele. Eeskujuks on siinkohal näiteks Soome, Holland ja Belgia, kus riiklik terivsekindlustus selle riskigrupis rasedatele katab. Haigekassas on taotlus veel menetluses. Teadlased loodavad positiivset vastust.

TÜ reproduktiivmeditsiini professor, Tervise TAK-i juhataja Andres Salumets ütles, et tänapäeva ühiskonnale on ju iseloomulik, et naiste vanus sünnitamisel suureneb ja see ongi tegelikult üks peamine riskifaktor, miks meil suureneb lootekromosoomihaiguste risk.

"Vananevate sünnitajate ühiskonnas on sünnieelse diagnostika meetodid, ka NIPT väga olulised, et tuvastada juba piisavalt vara lapse kromosoomhaiguseid," ütles Salumets.

Labor NIPT geenitestide analüüsimiseks Eestis käivitub sügisel. Patsiendi jaoks see otseselt midagi ei muuda ning testi saavad endiselt kõik lapseootel naised teha naistearsti juures. Praegu on test kõigile tasuline.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: