Kaupo Meiel | Eesti riik paremaks, 11. osa: ela igavesti, televisioon! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

1955. aasta 21. juuli Sirbis ja Vasaras ilmus Leningradi kaugnägemis-stuudio töötaja V.I Pokorski artikkel "Kino ja teater tulevad koju", mis lähtus suurest uudisest, et Tallinnas anti ekspluatatsiooni kaugnägemiskeskus.

Pokorski kirjutas: "Vabariigi 15. aastapäeva pidustuste eel, 19. juulil anti Tallinna kaugnägemiskeskusest esimene ametlik proovisaade. Saates anti diktorite O. Miku ja Z. Madissova poolt ülevaade Tallinna kaugnägemiskeskuse ehitamisest ja valmimisest. Seejärel võidi ekraanil näha kinožurnaali "Nõukogude Eesti" nr. 18 ja uut eesti kunstilist filmi "Andruse õnn". /-/ Tavaliselt annab iga kaugnägemiskeskus alguses 2-3 saadet nädalas, minnes järk-järgult üle kuuepäevasele saatenädalale."

Juba esimeses saatepäevas olid esindatud kõik olulisemad žanrid, mida televiisorite vahendusel sadade tundide vältel tänase päevani näidatakse - uudised, õnneliku lõpuga märulifilm ja piinlik reality-sõu.

Viiekümnendate aastate lõpus toimus ka mängufilmi "Moskva pisaraid ei usu" esimese osa tegevus. Ebameeldiva olekuga tegelaskuju, teleoperaator Rodion avaldas filmis arvamust, et kahekümne aasta pärast ei ole enam ei kino, teatrit, raamatuid ega ajalehti, on ainult televisioon. "Moskva pisaraid ei usu" teise osa tegevus toimus seitsmekümnendate aastate lõpus ja siis rääkis Rodion samamoodi, et kahekümne aasta pärast jääb alles vaid televisioon.

Nüüdseks on elu edasi arenenud ja pigem kõneldakse sellest, et lineaarne televisioon ise on oma aja ära elanud, kuid kui vaadata sügishooaja avanädala reitinguid, siis uudistesaadet "Aktuaalne kaamera. Nädal" jälgis 165 000 inimest, ehk siis seda saadet vaatas rohkem inimesi, kui hääletas 2015. aastal riigikogu valimised võitnud Reformierakonna poolt. Sama hästi võiks ju öelda, et Reformierakond oma aja ära elanud … see võrdlus ei kukkunud nüüd küll väga hästi välja, aga hea küll.

Omamaiseid televisiooniprogramme vaadatakse tänapäeval võibolla tõesti vähem kui mõnekümne aasta eest. Konkurents on lihtsalt suurenenud. Ükskõik millise eesti telekanali asemel võib vaadata ükskõik millist välismaist telekanalit, samuti võib aega surnuks lüüa mõne voogedastusteenuse abil ning lõppeks võib ekraani asemel liikuvaid pilte jälgida lihtsalt aknast välja vaadates.

Eelnevast hoolimata ei küta ei voogedastus ega akna taga pähkleid nosiv orav sedavõrd palju kirgi kui telemaastik, mis paistab pealt kullakarvaline, aga on seest siiruviiruline. Valdav osa praegu tegusatest eestlastest on üles kasvanud televiisorivalgel. Vanu telenägusid nagu Valdo Panti, tädi Ruthi, Urmas Otti, Rebase-Reinu või Toomas Uba meenutatakse heldusega, mis nüüdsetele instagrammistaaridele ja juutuuberitele vaevalt kunagi osaks saab.

Võib-olla ongi praegu lineaartelevisiooni loojang, aga sellest hoolimata on see ilus ja põnev ning vahel lausa sisukas. Teleprogrammid pakuvad vaatajale suurepärast võimalust valiku tegemisest loobuda. Vaevalt mõtleb mõni terve mõistusega kodanik töönädala õhtul täiesti tühja koha pealt, et ta vaataks hea meelega, mida teevad Mallukas või Mart Helme, aga kui nad juba ekraanile ilmuvad, siis miks mitte, võib kaasa elada küll.

Uus telehooaeg on alanud ja soovin omalt poolt jõudu kõigile, kes ekraanil endast parima annavad, sest kerge see ei ole, aga õnneks oleme jätkuvalt rohkem teleka- kui metsa- või kirikurahvas.

Sedastan: Eesti Vabariik oleks parem, kui eestikeelsed teleprogrammid jätkuksid nii kaua kuni vaatajaid jagub ja siis veel natuke.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: