Türgi kohus mõistis USA pastori süüdi ja lasi kohe ka vabaks

{{1539326460000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Türgi kohus mõistis reedel kolmeks aastaks vangi USA pastori Andrew Brunsoni, kuid mees pääseb koheselt vabaks, sest ta on kohtuotsuse eel vahi all oldud ajaga oma karistuse ära kandnud. Brunsoni kodumaale naasmine võib tähendada ka USA ja Türgi vahelise diplomaatilise tüli lõppu.

Brunsoni koduaresti lõpetamist taotles kohtult varem ka Türgi prokuratuur, vahendasid Axios, BBC, Bloomberg, Yle jt.

Prokurör nõudis Aliaga linnas kohtuistungil Brunsonile kuni kümne aasta pikkust vangistust terrorirühmitusse kuulumise eest, edastas riiklik telekanal TRT Haber TV varem. 

Samuti nõudis prokurör kohtult 2016. aastal kinnipeetud pastori koduaresti ja reisikeelu tühistamist. 

Brunson võib nüüd naasta koheselt Ühendriikidesse, lahendades sellega kahe suurriigi vahel puhkenud diplomaatilise tüli. Pastori juhtumiga seoses kehtestas USA Türgi suhtes ka sanktsioone, mis võivad nüüd lõppeda.

Seda, et kaks aastat terrorismis süüdistatuna Türgi vanglas viibinud Brunson võidakse peagi vabaks lasta, teatasid mitmed meediaväljaanded juba varem.

Tema vabastamispüüdlustega seotud isiku sõnul võib 50-aastane Põhja-Carolinast pärit pastor Brunson vabaneda pärast reedest kohtuistungit. Sellest rääkinud allikas soovis jääda anonüümseks, sest ametiisikud ei ole veel saavutanud lõplikku vabastamiskokkulepet.

USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert ütles ajakirjanikele, et Ühendriigid on tema vabastamise suhtes optimistlikud, kuid lisas, et ei tea mingist sellekohasest kokkuleppest.

President Donald Trump on nõudnud pastori vabastamist ning tema juhtum on komplitseerinud niigi keerulisi suhteid USA ja Türgi vahel.

"Ma loodan väga, et mitte väga pika aja pärast saavad pastor Brunson ja tema naine Ühendriikidesse naasta," lausus kolmapäeval välisminister Mike Pompeo.

"See oleks (Türgi poolt) õige samm, see on Türgile samuti humanitaarküsimus."

Trump ootab USA pastori naasmist kodumaale

USA president Donald Trump väljendas reedel lootust, et Türgis kaks aastat kinni peetud ameeriklasest pastor naaseb peagi Ühendriikidesse.

"Pastor (Andrew) Brunson on minu mõtetes ja palvetes ja me loodame, et ta naaseb peatselt koju!" kirjutas Trump Twitteris.

Pastor Brunson on elanud Türgis juba kaua

Põhja-Carolinast pärit 50-aastane evangeelse kiriku pastor Brunson juhtis väikest kogudust Izmiri linnas. Türgi võimud võtsid mehe vahi alla 2016. aasta oktoobris süüdistatuna terrorismis ja spionaažis. Nimelt leiavad Türgi võimud, et Brunson on seotud Türgis keelustatud Kurdistani Töölisparteiga (PKK) ja islamivaimuliku Fethullah Güleniga, keda Ankara peab 2016. aasta juulis toimunud riigipöördekatse korraldajaks. Sisuliselt võis süüdistuseni viia asjaolu, et Brunson oli oma kirikus ristinud kurdi ja türgi rahvusest inimesi.

1999. aastast saadik on Erdogani kunagine liitlane Gülen elanud maapaos USA-s Pennsylvania osariigis ning Ankara on korduvalt nõudnud, et USA vaimuliku välja annaks. Washington pole seda aga teinud ja nõudnud selle asemel Güleni-vastaste süüdistuste tõendamist ning see on Ankarat märkimisväärselt ärritanud.

Brunson oli olnud vahi all juba 21 kuud, kui juuli lõpus võimaldati talle USA üha teravneva kriitika tõttu koduaresti. Augustis aga lükkas Türgi kohus tagasi Brunsoni apellatsiooni ta kohtuprotsessi ajaks vabaks lasta.

Brunson, kes on elanud Türgis juba rohkem kui paarkümmend aastat, oleks võinud süüdimõistmise korral saada karistuseks kuni 35 aastat vabadusekaotust.

Mees on kõiki süüdistusi eitanud ning USA hinnangul on mees olnud poliitilise näidisprotsessi ohvriks.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: