Putin: paljud endistes liiduvabariikides kahetsevad NL-i lagunemist

Venemaa president Vladimir Putin Sotšis Valdai foorumil.
Venemaa president Vladimir Putin Sotšis Valdai foorumil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin ütles neljapäeval, et paljud endiste nõukogude vabariikide kodanikud kahetsevad Nõukogude Liidu kokkuvarisemist.

Inimesed neis vabariikides "tõlgendavad seda omal moel, kuid sellest hoolimata usuvad nad, et elu endises Nõukogude Liidus oli turvalisem ja rahulikum, nad tundsid end enesekindlamalt", väitis ta Sotšis peetud foorumil. 

"Ühes suures, ühtses, võimsas riigis oli rohkem võimalusi," lausus president.

Putin on ka varem korduvalt kõnelnud oma kahetsusest Nõukogude Liidu lagunemise pärast, olles seda nimetanud 20. sajandi suurimaks geopoliitiliseks katastroofiks. 

Putin: Venemaa kasutab tuumarelvi ainult vastulöögiks

Venemaa kasutab oma tuumarelvi ainult vastulöögiks raketirünnakule, rääkis Putin.

Venemaa sõjaline doktriin ei näe ette ennetavat tuumarünnakut, rõhutas ta ja seletas, et tuumalöök antakse vaid juhul, kui eelhoiatussüsteemid tuvastavad Venemaa territooriumi suunas liikuvad raketid.

"Agressor peaks teadma, et kättemaks on vältimatu."

"Kui me näeme Vene territooriumi suunas tulevat rünnakut, anname vastulöögi," sõnas president ja möönis, et see tähendaks ülemaailmset katastroofi, aga Venemaa seda algatada ei kavatse.

"Me oleksime agressori ohvrid ja läheksime märtritena taevasse," ütles Putin, aga rünnaku algatajad "sureksid lihtsalt ära ja neil poleks isegi aega kahetseda".

Putin: rahvuslasena pooldan paljurahvuselise Venemaa säilitamist

Putin peab end rahvuslaseks, kuid mitte kooparahvuslaseks, vaid paljurahvuselise Venemaa säilitamist pooldavaks.

"Kui me hakkame sellist kooparahvuslusega punnitama, valama sopaga üle teiste rahvuste esindajaid, lammutame riigi ja vene rahvas ei ole sellest huvitatud. Mina tahan, et Venemaa püsiks, sh vene rahva huvides," ütles Putin Sotšis Valdai rahvusvahelise väitlusklubi kohtumisel.

"Selles mõttes ma ütlesingi, et kõige õigem ja kõige tõelisem ja tõhusam rahvuslane olen mina," sõnas ta. 

"Kuid see ei ole kooparahvuslus - rumal ja napakas, mis toob kaasa meie riigi lagunemise. Selles on erinevus," märkis president. 

Kõnejuhi küsimusele, kas Putinil on ka mõttekaaslasi, samasuguseid rahvuslasi, vastas ta: "On, peaaegu 146 miljonit inimest".

President rääkis, et tavaliselt rahvuslased uhkustavad sellega ja räägivad, et nad on parimad ühe või teise rahva huvide kaitsjad.

"Venemaa föderatsioon algselt, oma esimestest sammudest, loodi kui paljurahvuseline riik," rõhutas Putin.

Tema sõnutsi ei ole vene rahvus alati olnud, vaid kujundati mitmesugustest slaavi hõimudest.

"Mingis järgus venelasi ei olnud. Pärast hakkasid kujunema ühisturu, vürstivõimu, ühise keele ja usu alusel. Kujunes vene rahvus, kuid kujunes erinevatest hõimudest," sõnas Putin. 

"Sealsamas oli väga palju soomeugri rahvaid. Täna leiame me ainelisi tõendeid, et soomeugri rahvad elasid tänapäeva Venemaa Euroopa-osa keskosas, mitte ainult Volgal. Venemaa kujunes kui mitmerahvuseline riik, pärast juba kui mitmeusuline," selgitas ta.

President märkis, et sajanditepikkuse olemasolu jooksul on Vene riik olnud stabiilne just seepärast, et algusest peale on pandud paika väga salliv suhtumine kõikide selle rahvaste ja uskude vahel.

"See on Venemaa olemasolu alus. Kui tahame, et Venemaa sellisena püsiks ja areneks, tugevneks, on riiki moodustavaks rahvaks tingimatult vene rahvas, ja vene rahva huvides on selle riigi säilitamine," ütles Putin.

Putin: Kertši tulistamine on globaliseerumise tagajärg

Kertši koolitulistamine on globaliseerumise tagajärg ja Ameerikast alguse saanud trendi jätk, sõnas Putin.

"See on globaliseerumise tagajärg. Me näeme, et sotsiaalmeedias, internetis on loodud terve kogukond. Kõik sai alguse traagilistest sündmustest USA koolides," ütles ta.

Kertši koolitulistamises hukkunute arv tõusis 21-ni, teatas tervishoiuministeerium neljapäeval.

Putin: kohtumised Trumpiga on olnud pigem positiivsed kui negatiivsed

Putin rääkis muuhulgas, et kohtumised USA riigipea Donald Trumpiga on olnud pigem positiivsed kui negatiivsed.

"Kas meie kohtumised president Trumpiga olid kahjulikud või kasulikud? Ma usun, et need olid rohkem positiivsed kui negatiivsed, seda hoolimata katsetest neid kohtumisi diskrediteerida," ütles ta.

Putini hinnangul on Trump valmis parandama suhteid Washingtoni ja Moskva vahel.

"Minu hinnangul on (USA) president aldis teatud stabiliseerumiseks ja normaliseerumiseks Vene-USA suhetes," sõnas ta. "Kuid vaatame, kuidas olukord areneb."

Venemaa on "igal ajal" valmis suhete stabiliseerimiseks USA-ga, rõhutas Putin.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: