Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Energia tahab teha Lüganuse valda põlevkivikaevandust

Eesti Energia läks uuele katsele, et rajada Lüganuse valda Eesti suuruselt teist põlevkivikaevandust, mis annaks tööd umbes 700 inimesele.

2011. aastal välja antud Uus-Kiviõli kaevandamisluba takerdus eelmisel aastal lõplikult kohtuvaidlustesse. Seekord loodab Eesti Energia protsessi sujuvamat kulgemist, sest suurima konkurendi VKG-ga on plaanitud teha koostööd.

Eesti Energia projektidirektor Veljo Aleksandrov ütles, et teevad koostööd, et olla vähem keskkonda häiriv, optimaalsem, ratsionaalsem, kuluefektiivsem. Uus-Kiviõli kaevanduse lähistelt möödub

Esmaspäeva hilisõhtul lõppenud rahvakoosolekul, kus osales üle 80 inimese, rahva algatusena taotlus, mida esitledes avaldati arvamust, et volikogu vastusega võiks luba menetlev keskkonnaamet oodata uue aastani.

Lüganuse volikogu esimees Risto Lindeberg ütles, et tuleb vaadata läbi pöördumise aspektid. "Ja kiirelt vaadates tundus, et enamus neist on vallavalitsuse poolt koostatud eelnõus juba sees. Tuleb väga põhjendatult argumenteerida seda tähtaja pikendamist," märkis ta.

Lüganuse volikogu annab oma seisukoha plaanitava kaevanduse kohta kolmapäeval. Eitava vastuse korral on õigus kaevandamisloa kohta otsus langetada valitsusel.

Keskkonnaameti maapõue peaspetsialist Tiit Rahe ütles, et valitsuse otsus on kohaliku omavalitsuse otsusest kõrgemal ja sellega saab kohalikust otsusest mööda minna.

Rahvakoosolekul osalejad nentisid, et kaevandus tõenäoliselt tuleb. Seda enam, et seitse aastat tagasi on volikogu, siis küll ühinemiseelne, eelmise menetluse käigus oma nõusoleku andnud. Küll sooviti, et rahva arvamusega senisest enam arvestataks ja neid toimuvaga rohkem kursis hoitaks.

Rääsa küla elanik Inno Naur nentis, et tema käest midagi ei küsita ja terviseuuringuid ei tehta. "Milline on mõju minu varale, põllumaadele, metsamaadele - seda pole keegi uurinud ja ilmselt ei kavatsegi," tõdes ta.

Uus-Kiviõli kaevanduses loodetakse põlevkivi kaevandada 207 miljonit tonni. Seda on üle kolme ja poole korra rohkem kui läheduses asuvas VKG Ojamaa kaevanduses. Ja vaid ligikaudu kolmandik vähem kui maailma suurimas põlevkivikaevanduses, Estonia kaevanduses, mis kuulub Eesti Energiale.

Võrdluseks, et eelmisel aastal kaevandati Eestis kokku 15,6 miljonit tonni põlevkivi. 2016. aastal oli see number 13,1 ja 2015. aastal 15,2 miljonit tonni.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: