Valitsus eraldas miljoni Kiviõli maade Alexela huvides kokku ostmiseks

{{1547108820000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riik eraldab miljon eurot Põhja-Kiviõli põlevkivikarjääri maa-alade omandamiseks, kuna praegune maaomanik N.R. Energy ja põlevikivi kaevandamisest huvitatud Kiviõli Keemiatööstuse omanik Alexela Grupp ei suuda maa kasutuskorras või müügi osas kokku leppida.

Valitsus loodab nüüd jõuda läbirääkimistel N.R. Energyga Kiviõli maade omandamisel ühe miljoni eurose pakkumisega kokkuleppele, et asi ei jõuaks sundvõõrandamiseni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eks kuskil ole see number, kus ollakse valmis maid müüma, see on meie kindel eelistus. Ja ma kindlasti loodan, et ei peaks kunagi hiljem tekkima teema mingisugusest sundvõõrandamisest," lausus rahandusminister Toomas Tõniste.

Peaminister Jüri Ratas lisas, et kui maad saavad riigi omandusse, saab riik edasi viia ellu oma tahte, mida on juba aastaid näidanud - et lubab seal põlevkivi kaevandada ja teenib ressursitasu.

"Aga me ei saa öelda, et mis on maapõues, see põleviki vara. kuulub ühele või teisele eraomanikule. Ei kuulu, see kuulub riigile," ütles Ratas.

Kiviõli Keemiatööstusel on alates 2011. aastast selle põlevkivikarjääri kaevandusluba, kuid üle poole põlevikivarudest asub N. R. Energyle kuuluvatel kinnistutel, kes kaevandamist ei luba.

Suurärimehele Nikolai Reismanile kuuluv soojatootja N.R. Energy, kellel on üle Eesti 30 katlamaja, ühe miljoni eurost pakkumist vastu ei võta. Nimelt on maad seotud põhitegevuse finantseerimisega.

"Me oleksime nõus need maad loovutama ümmarguselt viie miljoni euro eest, see on see summa, mis on vajalik meie kohustuste katmiseks panga ees," ütles N.R. Energy juhatuse liige Ahto Tisler.

Küsimusele, kas siis on karta, et läheb ikkagi sundvõõrandamiseks, vastas ta, et siis tuleb ettevõttel ka oma vastukäigud kasutusele võtta.

"Me ei ole seda ka varjanud, et oleme valmis enda õiguste eest seisma," tõdes Tisler.

Tema sõnul pole Alexela pidanud ise maa omandamise osas mingeid läbirääkmisi ja on pöördunud abi saamiseks otse riigi poole.

Kiviõli Keemiatööstuse nõukogu liige Marti Hääl ütles aga, et läbirääkmisi on kümne aasta jooksul peetud nii palju, et ta ei jõua neid kokku lugeda.

"Probleem on ikkagi puhtalt selles, et loomulikult ka meie esimene mõte on alati selles, et proovida kokku leppida. Nikolai Reisman on ostnud kaeveloa menetluse ajal maid kokku sooviga neid kallimalt edasi müüa ja ei ole leidnud sellise hinnaga ostjat, sest ta üritab müüa põlekivi, mis on riigi oma," sõnas Hääl.

Kiviõli põlevkivikarjääri saaga on kestnud üle kümne aasta, selle aja jooksul on Reisman üritanud riigikohtuni välja ka kaeveluba vaidlustada. Alexela omandas Kiviõli Keemiatööstuse 2014. aastal.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: