Kliendid andsid missivõistluste korraldaja kohtusse

Kliendid süüdistavad missivõistluste korraldajat Ireni Erbi (enne Irina Gorlova) petturluses ja andsid ta kohtusse. Kui varem on Erbi skandaalid olnud peamiselt sõna-sõna vastu, siis seekord on konkreetsed tunnistajad ja tõendid.

Tallinnas elavad ärinaine Ljudmilla Karpikova, juurat tudeeriv Anna Mikkonen ning Marta, kes töötab ametnikuna ega soovinud seetõttu loos enda nime ja näoga esineda, nimetavad kõik end promootor Ireni Erbi ohvriteks. Välja arvatud pisidetailid, on nende lood äravahetamiseni sarnased – sõit rahvusvahelisele iludusvõistlusele kujunes närvesöövaks ja sadu eurosid nõudnud ürituseks, mis tipnes mõnituste ja mõnel juhul otseste ähvardustega, vahendasid "Pealtnägija" ja "Insight".

Eestikeelsesse meediasse jõudsid Erbi pahandused esimest korda aasta tagasi. Kõige pikem ja isiklikum tüli kestab 26-aastase staažiga iludusvõistluste korraldaja Tiina Jantsoniga. Ireni Erbi, kes toona kandis veel nime Irina Gorlova, tuli esimest korda pildile just Jantsoni võistlusel 12 aastat tagasi.

Täna esitleb Erbi end kui edukat modelli, stilisti, moekunstnikku, laste modellikooli rajajat ning laste ja täiskasvanute iludusvõistluste korraldajat ning moesaadete juhti, kes veedab sotsiaalmeedia andmetel enamuse ajast metropolides nagu Pariis, Dubai ja Monaco.

Neli aastat tagasi trügis Erbi ka Jantsoni nišši ehk hakkas Eestis korraldama võistlust Missis Estonia ehk iludusvõistlust abielus naistele. "Ta kasutab häbitult ja karistamatult minu 26-aastase töö vilju - konkursi nimetust Missis Estonia, saades sel moel endale sponsoreid ja osalejaid," ütles Jantson.

Erbi sõnul ei saanud aga Jantson oma võistluse korraldamisega hakkama ning tal pole õigust takistada, kui keegi tahab samasugust konkurssi teha.

"Kadedus on haigus, nii et siiralt soovin talle kiiret paranemist. Muidu jääbki olukorda, kus tööaastate kogus ei võrdu kvaliteediga. Kui ta minu peale haukumise asemel suunaks energia oma tegemistele, hakkaks ka temal paremini minema," teatas Erbi.

Nii ongi Eestis viimastel aastatel kaks missise-võistlust, näiteks 2017 oli Jantsoni üritus juunis ja Erbi oma detsembris.

Just enda korraldatud missise-võistlusel kohtus Erbi mullu "Pealtnägija" loo kolme peategelase Marta, Anna Mikkoneni ja Ljudmila Karpikovaga.

"Ta rääkis, et Missis Estonia endine juht Tiina Jantson on juba vana ega suuda enam midagi korraldada. See polevat enam tema töö," ütles Mikkonen.

"Tema olevat direktor, kes saadab rahvusvahelistele võistlustele. Selleks olevat vaja korraldada vabariiklik konkurss," selgitas Karpikova.

"Ühel maal ei saa olla kaht samanimelist konkurssi. Seda pole kunagi kuskil olnud," märkis Jantson.

Erbi sai võistlustel osalejailt raha, kuid jättis naised hätta

Isegi kui nad ei tulnud esimeseks, pakkus Erbi oma võistlusel silma paistnud daamidele sõitu rahvusvahelistele võistlustele. "Ta otsis osalejaid, kes on majanduslikult heal järjel. Saime alles hiljem aru, miks," ütles Karpikova.

"Ta otsib lapsi ja lapsevanemaid, keda saaks lõputult lüpsta. Näiteks nagu mina," lisas Mikkonen.

Nimelt Erbi vahendatud rahvusvahelistel võistlustel osalemine pole sugugi tasuta. Osalenute sõnul küsib Erbi raha ette. Martalt 1200 eurot, Karpikovalt 1400 eurot. Mikkonenilt küsis ta aga kaks korda 950 eurot.

Raha kanti Erbi osaühingu Showtime International kontole. Kui seni on Erbi vastu suunatud süüdistused tuginenud peamiselt sõnadele, siis seekord on dokumendid ja kirjad, mis võimaldavad raha liikumist ja sündmuste kulgu jälgida.

Nagu tagantjärgi selgus, sisaldas summa lisaks konkursi osalustasule ka Ireni Erbi vahendustasu. "Selle "direktori" komisjonitasu ületas võistluste osalustasu kolmekordselt, mõnikord rohkemgi," ütles Karpikova.

Naiste sõnul oli Erbi kohustus neid konkursiks ette valmistada, kuid tegelikult ta seda ei teinud. "Ta võttis minu raha, ega korraldanud midagi," ütles Marta.

Ehkki selleks hetkeks oli Erbi probleemidest ja tülidest räägitud nii vene- kui eestikeelses meedias, uskusid naised veel tänavu suvel tema selgitusi, et tegu on konkurentide laimu ja läbikukkunud misside kiusuga. Veel enam – kui Mikkoneni viieaastane tütar Elis oli edukas kohalikul minimissivõistlusel, nõustus ta saatma lapse Erbi vahendusel võistlusele Bulgaarias.

"Ta sõitis kohale ja talle öeldi, et ta pole registreeritud, tema eest pole makstud, lahkuge hotellist! Miks te tulite?" selgitas Karpikova.

Erbi nimetas seda arusaamatuseks ja Mikkonen uskus. "Viimasel päeval ta siiski maksis ja ma jäin uskuma, et ta jäi lihtsalt maksmisega hiljaks. Ikka juhtub," ütles Mikkonen.

Ent septembri lõpus, kui tuli Mikkoneni enda kord sõita Gibraltarile konkursile, kordus sama väidetav arusaamatus. Seepeale muutusid murelikuks ja hakkasid uurima ka Marta, kes pidi võistlustele sõitma novembris, ja Karpikova, kes pidi sõitma detsembris.

"Ürituse korraldajad ei olnud osalustasu kätte saanud. Nad ei teadnud minu osalemisest. Ka nende jaoks oli toimuv suur šokk. Mis toimub?" ütles Marta.

Korraldaja ütles, et pean talle maksma 250 eurot, kui tahan sinna jääda," lisas Mikkonen.

Marta oli ära maksnud kogu summa, 1200 eurot, Karpikova 1000 eurot küsitud 1400-st. Kui raha tagasi nõudma hakati, läks lugu eriti kurioosseks. Näiteks Karpikovale saatis Erbi hoopis vastunõude.

"Sain trahvi 2500 eurot, mis on pool maksimaalsest trahvisummast, sest polnud tagastanud OÜ-le Magic Monday linti, mille väärtus oli tegelikult 10 eurot," selgitas Karpikova.

Trahvi saatis Erbile omane jõuline kiri: "Minu firmas pole psühhiaatrit, kes diagnoose paneks, ent firma vara omastamise eest nõuan kompensatsiooni."

"Mind peteti ja siis tehti minust süüdlane. Nagu teistestki," tõdes Karpikova. "Ta ütles, et ma olen ise süüdi, sest ma ise ei teinud midagi," märkis Marta.

Martat ähvardas Erbi, et tema raha eest osaleb võistlusel keegi teine. "Kui otsustasid viimasel hetkel, et ei ole valmis osalema, pean leidma sulle asendaja. Ta ei pea sulle midagi tagastama ja maksab ainult lennupiletite eest. /.../ Oma lohaka suhtumise kohta võid esitada avalduse kas või Ameerika presidendile. Igaüks maksab oma rumaluse eest, teised selle eest ei vastuta," kirjutas Erbi.

Kliendid pöördusid kohtusse

Pärast hulka kõnesid ja kirju sai "Pealtnägija" lõpuks Erbiga ühendust. Erbi nimetab etteheiteid alusetuks ja lubab kõik süüdistused kummutada, kui tal selleks aega on. Sellest on möödas varsti kolm nädalat, aga hoolimata korduvatest meeldetuletustest täpsemaid selgitusi pole.

"See on sihipärane rahateenimine," ütles Karpikova. "Mina arvan, et see on alusetu rikastumine, isegi vargus," süüdistas Marta.

Missis Estonia 2017 osalejad nõuavad Erbi firmalt raha tagasi, Mikkonen on jõudnud otsaga isegi kohtusse, teised valmistavad ette hagisid.

Samas erilisi illusioone neil pole, sest Erbi firmal on äriregistri poolt juba kustutamishoiatus esitamata aruandluse tõttu.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: