Pärnus meenutavad suured põllukivid vabariigi väljakuulutamisele eelnenud aega

Foto: ERR

Pärnus jäädvustatakse mälestust Eesti Vabariigi väljakuulutamisest Endla teatri rõdult 100 aastat tagasi. Sellele eelnenud sündmused leiavad koha suurtel põllukividel Pärnu südalinnas.

Kuninga kooli juurest viivad kivid mööda Aia tänavat Rüütli platsile, mille ümbernimetamist Iseseisvuse väljakuks hakkab volikogu peatselt arutama, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuninga kool kandis sel ajal, kui seal õppisid Eestimaa Päästekomitee liikmed Konstantin Päts ja Jüri Vilms ning Hugo Kuusner, kes Eesti Vabariigi 23. veebruaril 1918 välja kuulutas, Pärnu poeglaste gümnaasiumi nime.

"Me võiksime seda nimetada siin Aia tänaval ajaloojooneks kahe väga tähtsa punkti vahel - Kuninga kooli ja Rüütli platsi vahel. Kogu lahenduse autor on Kamp Arhitektid. Ka maakivide sissetoomine sellesse projekti on koostöös Kamp Arhitektidega," selgitas Pärnu linnakunstnik Janno Poopuu.

Pärnu muuseumi juhataja Aldur Vunk sai endale tähtsa ülesande kivid tekstidega varustada. Vunk on oma töö teinud, aga tekste veel pole. Nimelt pole suudetud otsustada, kas eelistada musta teksti valgel taustal või valget teksti mustal taustal.

"Eesti Vabariigi 20. sünnipäevaks ei oleks pidanud selliseid pikki tekste tegema, oleks piisanud lihtsalt kirjutada: "Tee Eesti iseseisvusele". Tänapäeval ongi vaja selliseid tekste ja sellepärast ma tegin neid väga hoolega, sest kõik ju võtavad nutiseadmetest oma teadmised ja juhuslikult Google'i poolt pakutud teadmised asendavad tegelikke teadmisi," rääkis Vunk.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: