Nigeeria president eitas kuulujutte enda surmast ja teisikuga asendamisest

Nigeeria president Muhammadu Buhari.
Nigeeria president Muhammadu Buhari. Autor/allikas: Darren Ornitz/Reuters/Scanpix

Nigeeria president Muhammadu Buhari eitas kuulujutte, et ta suri ja ta vahetati teisikuga välja.

Kuulujutte, et Buhari on asendatud Sudaanist pärit teisiku Jubriliga, on internetis palju jagatud. Osad inimesed arvavad, et ta on kloonitud, vahendas BBC.

AFP Fact Checki uurimise kohaselt algasid kuulujutud eelmise aasta lõpus ning on ilmunud nii Facebookis, Twitteris kui ka YouTube'is. Kuulujutte sisaldavaid postitusi on vaadatud enam kui pool miljonit korda.

Buhari eelkäija Goodluck Jonathani endine nõunik on üks neist, kes kuulujutte on levitanud. Samuti on seda teinud Biafra põliselanike rühmituse (Ipob) juht Nnamdi Kanu. Näiteks jagas Kanu kaht fotot Buharist, millest üks oli ümber pööratud, väites, et president, kes on paremakäeline, kasutas teisel pildil oma vasakut kätt. Pilt pidi tema hinnangul tõestama, et teisel fotol on kehadublant.

Samuti on kasutatud kuulujuttude levitamiseks 1997. aasta filmi "Face/Off", et näidata, kuidas Buhari nägu on opereeritud kehadublandi külge.

Poolas ÜRO kliimakonverentsil viibivalt Buharilt küsiti kuulujuttude kohta pühapäeval, kui ta kohtus riigis elavate nigeerlastega.

Buhari ütles, et need, kes levitavad kuulujutte tema tervise ja identiteedi kohta on ignorantsed ja uskmatud inimesed. "Paljud inimesed lootsid, et ma surin kehva tervise tõttu. Mõni isegi pöördus asepresidendi poole, pakkudes ennast tema asemikuks, sest nad arvasid, et ma olen surnud," vastas Buhari.

"See valmistas talle suurt piinlikkust ja loomulikult ta külastas mind, kui ma olin Londonis taastumas. See olen tõeline mina. Ma kinnitan teile seda," lisas ta.

Paljud nigeerlased on aga üllatunud, et Buhari otsustas kuulujuttudele vastata. Väited tema asendamise kohta on olnud pikka aega internetis ringelnud nali, mida üldiselt peetakse võltsuudiseks ning suured meediaorganisatsioonid on seda teemat vältinud. Samas kasutavad Buhari vastased neid väiteid selleks, et seada tema tervislik seisund kahtluse alla.

Vastupidiselt Buhari nõunike ootustele võib tema avaldus valimiskampaania eel tuua tema tervise veel suuremasse fookusesse.

75-aastane Buhari, kes kandideerib järgmise aasta veebruaris uuesti presidendiks, on võidelnud kehva tervisega 2015. aastal ametisse astumisest saadik.

2017. aastal oli ta kolm kuud Suurbritannias n-ö haiguspuhkusel. Pärast naasmist Nigeeriasse ta tunnistas, et pole kunagi olnud nii haige. Samas ei täpsustanud ta oma terviseprobleeme. Nüüd kinnitab Buhari, et ta tervis on hea.

Endine asepresident Atiku Abubakar on valimistel Buhari suurim konkurent. Opositsioon kavatseb ilmselt rõhuda oma kampaanias Buhari kehvale tervisele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: