Kramp-Karrenbauer Merkeli valitsusse ei kipu

Angela Merkel ja Annegret Kramp-Karrenbauer.
Angela Merkel ja Annegret Kramp-Karrenbauer. Autor/allikas: Tobias Schwarz/AFP/SCANPIX

Eelmisel reedel Saksa valitseva Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) uueks juhiks valitud Annegret Kramp-Karrenbauer ei soovi saada endale ministrikohta Angela Merkeli juhitavas valitsuses.

Kramp-Karrenbauer ütles Saarbrücker Zeitungis, et ministrite valimine pole tema, vaid liidukantsleri enda otsustada. Pealegi ei soovi ta ministritoolile asuda, kuna soovib tegeleda partei ülesehitamisega.

ARD/Tagesschau hinnangul jätsid reedesed valimistulemused kibeda maitse Friedrich Merzi toetajate leerile, kes esindavad partei konservatiivset tiiba. Tema toetajad olid pärit Tüüringist, Saksimaalt ja Brandenburgist, kus igaühes toimuvad ka tuleval aastal liidumaa valimised.

Kõigil kolmel liidumaal on CDU konkurent AfD suurema toetusega kui riigis tervikuna ja sisuliselt CDU-ga võrdsel tasemel. CDU konservatiivse tiiva esindajad loodavad, et vaatamata napile allajäämisele ei jää Merz poliitikast kõrvale ja aitab parteid just AfD vastu. Merzi ja ka Jens Spahni kaasamist on lubanud ka Kramp-Karrenbauer.

Valimiskampaanias Merzi toetanud mõjukas Wolfgang Schäuble esines avaldusega, kus kutsus CDU-d üsna polariseeruvale valimistulemusele vaatamata edaspidi ühtsusele. Ta ütles Bildile, et kaotuse eest seljataga kättemaksu haududa oleks vale.

Kramp-Karrenbauer valiti eelmisel reedel napi eduga CDU uueks juhiks - lõppvoorus oli tema poolt 517 ja Merzi poolt 482 CDU delegaati. CDU uue juhi valimine osutus vajalikuks, kuna Angela Merkel teatas oktoobri lõpus ootamatult, et paneb parteijuhi ameti maha, kuid jääb liidukantsleri ametisse edasi aastani 2021.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: