CDU juhiks valiti Annegret Kramp-Karrenbauer

Saksa Kristlik-Demokraatliku Liidu uueks juhiks valiti teises voorus 517 häälega Annegret Kramp-Karrenbauer, lüües oma vastaskandidaati Friedrich Merzi, kes kogus 482 häält.

Pärast tulemuse selgumist tänas Kramp-Karrenbauer pisarsilmi konkurente ausa võistluse eest, vahendas Tagesschau. Ta avaldas lootust, et temaga koos CDU juhi kohale kandideerinud Friedrich Merz ja Jens Spahn jätkavad temaga koostööd partei hüvanguks.

Vastne parteijuht kutsus üles mitte kaasa minema hirmupoliitikaga ajal, mil paremäärmuslus on pead tõstmas nii Saksamaal kui mujal Euroopas.

"Meil peab olema vaprust hoida oma kurssi ajastuvaimust hoolimata," märkis ta.

Friedrich Merz õnnitles Karrenbauerit valimisvõidu puhul ja palus delegaatidel anda talle täielik toetus.

CDU juhivalimisest võttis osa 1001 delegaati. Esimeses voorus oli kehtivaid hääletussedeleid 999 ehk äravalituks osutumiseks oli vaja vähemalt 500 häält.

Teisest voorust võttis osa 999 delegaati ja võiduks oli vaja 500 häält.

Esimeses voorus sai Kramp-Karrenbauer 450 häält. Friedrich Merz sai 392 häält ja Jens Spahn 157. Seega said teise vooru edasi Kramp-Karrenbauer ja Merz.

Kuigi Spahn langes pärast esimest vooru konkurentsist välja, peavad Saksa analüütikud tema tulemust paremaks kui prognoositi. Spahni puhul arvati, et kui ta kogub 10 protsenti häältest, on ta õnnestunud. Nüüd sai ta saagiks ca 16 protsenti, mille taga nähakse mehe sütitavat valimiskõne kongressil.

"Aktuaalne kaamera" Hamburgis: Saksa ajakirjanikud hindasid valimistulemust

Hamburgis kohapeal viibinud "Aktuaalse kaamera" reporter Reet Weidebaum küsis Saksa väljaande Süddeutsche Zeitung Online ajakirjanikult Dominik Fürstilt, mida see tulemus näitab.

"See tulemus näitab, et CDU otsustas jätkata Merkeli stiilis, ehkki napi enamusega. Annegret Kramp-Karrenbauer sarnaneb proua Merkeliga ning kui tal õnnestub partei lepitada ja enda selja taha ühtseks tuua, siis võib see tähendada, et ta võib kunagi astuda ka Saksamaa juhi kohale," rääkis ajakirjanik.

Ulli Tückmantel Westdeutsche Zeitungist märkis, et valimistulemus näitab valitsuse stabiilset seisu. "Koalitsiooni kokkukukkumine, mis teise valimistulemuse puhul võinuks ähvardada, on esialgu kõrvale jäetud. Kuid nüüd on CDU ees teine probleem, ehk konflikt partei ja riigijuhtimise vahel. Osa parteist tundis suurt frustratsiooni ja kartust, et Merkel peab lahkuma.

See osa kaotas nüüd napilt ja proua Kramp-Karrenbauer peab nüüd tõestama, et suudab kuidagi härra Merzi ja Spahni mingil moel kaasata ja rahustada. Ta ütleb, et suudab partei valimistulemuse uuesti 40 protsendi juurde tuua. Eks näis," ütles Tückmantel.

Deutsche Welle nõukogu esimees Karl Jüsten viitas, et ostustavaks teemaks saavad maailma keskkonnaküsimused.

"Käib kütuse debatt, aga see on vaid osa maailma ökoloogilistest probleemidest, mis on ka massimigratsiooni üheks tekitajaks. Migratsioon on teema, mis tuleb Euroopas lahendada ja uus parteijuht peab tagama, et eurooplased jälle selles küsimuses oleksid ühtsed," leidis ta.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: ARD/Tagesschau; Zeit

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: