"Välisilm" tegi kokkuvõtte Kramp-Karrenbaueri võiduga lõppenud CDU kongressist

Foto: AFP/Scanpix

Lõppenud nädalal valis Saksamaa suurim tsentristlik rahvapartei CDU ehk Kristlik Demokraatlik Liit omale uue esimehe, peasekretäri ja juhtorganid. 18 aastat parteid juhtinud Angela Merkeli vahetas välja Annegret Kramp-Karrenbauer, kes selle aasta algusest oli partei peasekretär.

Pärast Angela Merkeli sügisest otsust parteijuhiks mitte kandideerida, ilmusid areenile kolm kandidaati, kes tutvustasid oma platvorme kaheksal regionaalkongressil üle Saksamaa.

Kohe esimeses valimisvoorus välja langenud tervishoiuminister Jens Georg Spahn on üks noorimaid Bundestagi liikmeid.

Ta on teinud tugevat kriitikat nii Merkeli pagulaspoliitikale kui ÜRO ränderaamistikule, valimiskampaanias kasutas rohkelt sotsiaalmeediat ning taktikana ka konkurentide ründamist.

Kramp-Karrenbaurile lõppvoorus napilt alla jäänud jurist ja ettevõtja Friedrich Merz, oli CDU/CSU fraktsiooni esimees aastail 2000 - 2002 ja pidi koha loovutama just Merkelile.

Üheksa aastat poliitikast eemal olnud ja ettevõtluses tegutsenud Merz on nii stiililt kui sisult Merkeli vastand, mistõttu oleks tema valimisvõit võinud tähendada nii partei, fraktsiooni kui valitsuse lagunemist. Merzi toetasid majandusringkonnad, samuti CDU konservatiivsema tiiva liikmed ja noored.

Valimisvõidu saavutanud Annegret Kramp-Karrenbauer on endine Saarimaa peaminister, Naiste Liidu üks juhtfiguure ning vaatlejate hinnangul Angela Merkeli salajane soosik tema järeltulijana. Maalimavaatelt pigem vasakpoolne konservatiiv.

Saksa Liidupäeva ja CDU juhatuse liikmel Elisabeth Motschmannil jagus Kramp-Karrenbaueri kohta ohtralt kiidusõnu.

"Ta teab kuidas valimisi võita, ta teab, kuidas valitseda, ta on kahe jalaga maa peal, ta teab oma kogemusest, kuidas ühitada perekonda ja tööd - tal on ülevaade kogu ühiskonnast tervikuna. Meil on kõike - nii suurt rikkust kui ka vaesust. Ma usun, et ta jälgib hästi mõlemat poolt," ütles Motschmann.

Saksimaa sotsiaalminister Barbara Klepsch (CDU) ütles, et uus parteijuht on tugev naine. Klepsch on kindel, et Kramp-Karrenbauer suudab kokku panna ja koos hoida head meeskonda.

"Meil oli kolm tugevat kandidaati, kes kõik pidasid väga head kõned ja mina sooviksin, et nad nüüd kõik koos meeskonna moodustaksid. Ja uus esimees suudab seda juhtida. Tema kõrval on peasekretäri näol noor mees ja selline kõigi delegaatide ja parteiliikmetega õlgõla tunne annab hea signaali ka väljapoole," sõnas Klepsch.

Reutersi poliitikakorrespondent Andreas Rinke ütles, et uue peasekretäri valik Paul Ziemiaki näol oli üsna ootamatu, kuid eesmärk on taastada CDU ühtsus.

CDU Baden-Württembergi liidumaa juhatuse liige Klaus Hermann märkis, et uus peasekretär Ziemiak on teinud väga head tööd Noorte Liidu esimehena, ta on Liidupäeva saadik ning ta toetas pigem Spahni või Merzi ja mitte niivõrd Kramp-Karrenbauerit. "Ning seetõttu näitab tema kutsumine peasekretäriks kaaskandidaatidele, et nüüd tuleb üheskoos edasi võidelda."

Naiste Liidu Tüüringeni osakonna esinaine Evelin Gross (CDU) leiab, et Kramp-Karrenbauer tegi targa otsuse. "Kas või sellepärast, et nooremat põlvkonda partei juhtimisse kaasata. Noored peavad oma tuleviku nimel poliitikas kaasa lööma, meie oleme tsentristlik rahvapartei, mis tähendab, et me peame kaasama kõiki põlvkondi ja see on märk tarkusest."

Annegret Kramp-Karrenbauer ehk AKK nagu teda avalikkuses üsna kiiresti kutsuma hakati, on lubanud teha kõik, et CDU-s viimastel kuudel tooni andnud erimeelsused rikastaksid ning mitte ei lammutaks parteid.

Tema juhtimisel alustas CDU Parteipäev tööd uue parteiprogrammi kallal, millest omakorda peaks välja kasvama valmisplatvorm 2021. aasta üldvalimistel.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: