Merkeli erakonna juht on valmis lahkuma, kui partei teda ei toeta

{{1574437080000 | amCalendar}}
Foto: Zuma Press/Scanpix

Saksa kantsleri Angela Merkeli Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) esimees Annegret Kramp-Karrenbauer ütles reedel parteikongressil, et on valmis ametist lahkuma, kui erakond teda ei toeta.

"Kui arvate, et Saksamaa, mida mina soovin ei ole see, mida soovite teie, siis peame selle lõpetama. Siin, nüüd ja täna," ütles Kramp-Karrenbauer talle parteijuhina osaks saanud kriitikale vastates.

"Seista siin parteina ja öelda, et kõik, mis me viimased 14 aastat tegime oli vale, ei ole hea valimisstrateegia," hoiatas ta CDU aastakongressi algul.

Kommentaar oli varjatud rünnak Friedrich Merzi pihta, kes läinud aasta juhivalimistel Kramp-Karrenbauerile napilt alla jäi.

Merz on viimastel nädalatel taas tähelepanu tõmmanud, nimetades CDU koalitsioonivalitsust kohutavaks ja Merkelit nõrgaks juhiks.

Merkel hoidus sõnelusest ja ärgitas erakonda ühtsusele.

Merkeli neljanda ametiaja lõpu lähenedes on CDU proovinud vaigistada sisetülisid kantsleri pärandi ja erakonna tuleviku pärast.

Kasvanud on ka välissurve, kuivõrd erakond on kaotanud valijaid rohelistele ja paremäärmuslikule Alternatiiv Saksamaale (AfD).

Kramp-Karrenbaueri mainet on kahjustanud muu hulgas äpardunud sõnavõtud. Aprillis pälvis ta laialdase hukkamõistu, kui viskas nalja transsooliste tualettide üle. Kuu hiljem pahandas ta juutuubereid interneti sõnavabaduse kritiseerimise tõttu.

"Ma ei tea paljusid inimesi, keda tema juhtimisstiil veenab," ütles CDU poliitik Hans-Jörn Arp kolmapäeval uudisteagentuurile DPA.

Merzist on saanud parteiliikmete seas populaarseim kandidaat Merkeli mantlipärijaks järgmistel valimistel.

Tavaliselt on CDU juhatus kandidaatide valikut koos oma Baieri sõsarpartei CSU-ga suletud uste taga arutanud, aga nüüd tehakse üleskutseid, et selles saaks osaleda terve erakond.

Kramp-Karrenbaueri otsene kukutamine Merzi toetajate poolt ei ole aga kuigi tõenäoline, ütles Dresdeni tehnikaülikooli politoloog Hans Vorländer.

"Praegu on CDU-l kaugelt liiga vara personaliotsuseid teha," ütles ta, ja lisas, et erakonnal on vaja rohkem aega, et valmistuda eluks pärast Merkelit, kes 2021. aastal ametist lahkub.

Merkel kongressil: Euroopa peaks olema 5G väljatöötamisel ühtsem ja kiirem

Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu endine juht, liidukantsler Angela Merkel ütles Leipzigis peetud parteikongressil, et tööpuudus on viidud riigis rekordiliselt madalale tasemele ja ülemaailmsest finantskriisist on edukalt jagu saadud, kuid ees ootavad uued katsumused, mis on seotud eelkõige digipöörde ja kliimamuutuste, kuid ka agressiivse Venemaaga ning USA-ga peetavate kaubandustülidega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Merkel rõhutas, et Euroopal tuleks olla 5G väljatöötamisel ühtsem ning kiirem.

"Jutt käib tugevast Saksamaast tugevas Euroopas. Ja Euroopa peab tegutsema ühtselt. Kui me räägime 5G turvastandardist - ütlesin seda täna Ursula von der Leyenile -, siis me peame seda Euroopas ühtselt reguleerima," rääkis Merkel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: