Tarand ja Kelam: briti poliitikud peavad omavahel kokkuleppele jõudma

Suurbritannia ja Euroopa Liit.
Suurbritannia ja Euroopa Liit. Autor/allikas: PA/Scanpix

Eesti Euroopa Parlamendi saadikute Indrek Tarandi ja Tunne Kelami sõnul peavad Suurbritannia poliitikud Euroopa Liidust lahkumise osas esmalt omavahel selgusele jõudma.

Indrek Tarand viitas Euroopa Komisjoni asepresidendil Frans Timmermannsi sõnadele, kes lõpetas debati sõnadega: "Briti konservatiivid ütlesid, et lahkumine Euroopa Liidust ei käi nii, et võetakse endale meeldivad asjad kaasa ja mittemeeldivaid ignoreeritakse."

Ta meenutas, et öeldud on ka seda, et kui vaikimisi Briti valitsus lähinädalate jooksul ei suuda saada parlamendis mingisugust positiivset enamust, siis toimub Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumine. "Sest Lissaboni lepingu aja piir tiksub märtsi lõpuks täis."

Tarand nentis ERR-ile antud usutluses, et Nigel Farage oli meeleolus nagu oleks kaotanud hävitavalt sõja või lahingu. "Tavaliselt on ta heatujuline ja teeb peent nalja, nüüd oli ta kuri, kuna kõik tema võitlus on olnud asjata."

Ta lisas, et need poliitikud, kes on mõelnud Suurbritannia leppeta lahkumise komplikatsioonide peale on olnud närvilisemad, teised, kes on veendunud, et leitakse lahendus ja Suurbritannia ei lahku Euroopa Liidust, on olnud rahulolevamad. .

Tunne Kelami sõnul on Suurbritannias olemas vaikne enamus, kes loodab, et Suurbritannia ei lahku Euroopa Liidust.

"Nagu mõned kõnelejad ütlesid siis Brexit osutus ajalooliseks veaks. Tegelikult on see Suurbritannia jaoks muutunud eksistentsiaalseks probleemiks," rääkis Kelam ERR-ile. "Ja nagu ütles üks kõneleja siis see suur rahvas on jäänud justnagu kuutõbise farssi kuristiku serval."  

Kelem tõdes, et Briti parlament on lõhki ja parteid ei saavuta üksmeelt. "Mis on järeldus on Euroopa Liidu poolt - esmane vajadus on säilitada rahu ja tasakaal. Mingiks paanikaks pole põhjust. Võtmeküsimus on see, et Inglismaal on vaja esmalt saavutada küsimuses parteideülene koostöölepe."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: