Kesk-Aafrika Vabariigi valitsus jõudis 14 relvarühmitusega rahuleppeni ({{commentsTotal}})

Aafrika Liidu rahu- ja julgeolekuvolinik Smail Chergui (keskel) 24. jaanuaril, mil leppekõnelused algasid.
Aafrika Liidu rahu- ja julgeolekuvolinik Smail Chergui (keskel) 24. jaanuaril, mil leppekõnelused algasid. Autor/allikas: Ashraf Shazly/AFP Photo/Scanpix

Kesk-Aafrika Vabariigi valitsus saavutas laupäeval Sudaanis Hartumis 14 relvarühmitusega rahuleppe, teatasid KAV-i valitsus, ÜRO ja Aafrika Liit.

Leppega üritatakse panna punkti aastaid kestnud relvakonfliktile, milles on hukkunud tuhanded inimesed. Leppekõnelused Hartumis algasid 24. jaanuaril ning need olid poolte esimesed otsekõnelused.

"Jõuti rahuleppeni," mis allkirjastatakse KAV-i pealinnas Banguis mõne päeva jooksul, ütles valitsus Twitteris.

Rahuleppeni jõudmist kinnitas ka kõnelusi vahendanud Aafrika Liidu rahu- ja julgeolekuvolinik Smail Chergui. "See on suur päev KAV-ile ja selle rahvale," ütles ta.

Rahuleppe üksikasjad pole esialgu avalikult teada ning mõned neist tuleb veel kindlaks teha.

Lepe on haruldane lootusekiir vaesunud ja mereühenduseta riigis, kus 2013. aastast vältab usu- ja kogukonnavägivald. Surma on saanud tuhanded inimesed. Konflikti tõttu on riigis sisepõgenikke umbes 700 000 ning veel umbes 570 000 põgenesid välismaale.

"Meil on hea meel, et saavutati üksmeel vaidluspunktides, milleks olid amnestia (mässulistele võitlejatele) ning kaasav valitsus," ütles Aboubakar Sidik. Tema esindab rühmitust Rahvarinne Kesk-Aafrika Vabariigi Taassünni Eest (FPRC), mis on üks peamisi KAV-i relvarühmitusi.

Kõnelused takerdusid võitlejate amnestia taha korduvalt. Lääs survestas Banguid mitte andma amnestiat sõjapealikele, kellest mitmele kehtivad inimõigusrikkumiste tõttu ÜRO sanktsioonid.

Kõnelused pole seni vägivalda peatanud. Läbirääkimiste alguse järel on rühmitused korraldanud mitu rünnakut riigi keskosas Ouaka prefektuuris. Peamiselt tegi need rühmitus Moslemiliit Rahu Eest (UPC). 

2013. aastal alanud rahutuste lõpetamiseks on sõlmitud seitse rahulepet, kuid ükski neist pole suutnud rahu taastada.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: