Erdogan: Süüria operatsioon võib alata iga hetk

{{1570423200000 | amCalendar}}
Foto: AP/SCANPIX

Türgi armee on valmis pärast USA avaldust iga hetk alustama operatsioone kurdi äärmuslaste vastu Süürias, ütles esmaspäeval Türgi president Recep Tayyip Erdogan.

"On üks ütlemine, mida me tihti kasutame: me võime tulla ette hoiatamata ükskõik millisel ööl," ütles president ajakirjanikele. "Ei tule kõne allagi, et me taluksime kauem nende terrorirühmituste ähvardusi".

Valge Maja teatas pühapäeval, et Türgi alustab peagi oma "pikalt planeeritud operatsiooni" Süüria põhjaosas ning lisas, et Türgile jääb vastutus "kõigi piirkonnas viimase kahe aasta jooksul tabatud Islamiriigi pühasõdalaste eest".

Erdogan ütles, et lahendab piirkonnas viibivate ISIS-e vangide küsimuse koostöös Euroopa valitsustega.

"Piirkonnas on ISIS-e vange Prantsusmaalt, Saksamaalt, teistest riikidest. Nad väidavad, et neil puudub nende üle kontroll," ütles president. "Meie ei saa nende eest hoolitseda. Sellega tuleb tegelda."

Kurdide juhitavad Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) hoiatasid, et Türgi rünnak nende vastu võib nullida aastaid kestnud edukad operatsioonid Islamiriigi löömiseks.

Erdogan on ähvardanud kuid sõjalise rünnakuga Põhja-Süüria kurdi vägede vastu, millest paljusid tema valitsus peab terroristideks. USA demokraadid ja vabariiklased on hoiatanud, et Türgi rünnak saadab Ameerika liitlastele kogu maailmas murettekitava sõnumi.

"Türgi alustab peagi oma pikalt planeeritud operatsiooni Põhja-Süürias. Ühendriikide relvajõud ei toeta operatsiooni ega osale selles ning USA väed ei viibi pärast Islamiriigi territoriaalse "kalifaadi" purustamist enam piirkonnas," teatas Valge Maja pressisekretär Stephanie Grisham pühapäeval.

Valge Maja teatel tehti avaldus pärast president Donald Trumpi telefonikõnet Erdoganiga.

Valge Maja kritiseeris avalduses ka Prantsusmaad, Saksamaad ja "teisi Euroopa riike", kes ei ole oma ISIS-ega liitunud ja Süüria põhjaosas kinni peetud kodanikke repatrieerinud.

"Nüüd vastutab Türgi kõigi Islamiriigi võitlejate eest, kes on piirkonnas viimase kahe aasta jooksul kinni peetud," märkis Valge Maja.

Türgi presidendi kantselei teatel leppisid Erdogan ja Trump telefonivestluses kokku kohtuda novembris Washingtonis ja arutada turvatsooni loomist Süüria põhjaosas.

Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu teatas esmaspäeval, et Türgi "puhastab Süüria terroristidest".

"Tagame oma riigi olemasolu ja julgeoleku, puhastades selle piirkonna terroristidest," teatas välisminister Twitteris pärast USA teadet, et Washington ei ole Türgi kurdi äärmuslaste vastase operatsiooni vastu.

Ameerika väed on alustanud lahkumist Süüria Türgi piiri äärsetelt aladelt, teatasid USA toetatavad kurdi relvajõud esmaspäeval.

ÜRO valmistub seoses Türgi Süüria-operatsiooniga "halvimaks"

ÜRO teatas esmaspäeval, et valmistub Süüria kirdeosas "halvimaks" pärast Ühendriikide teadet kõrvaleastumisest, et võimaldada Türgil korraldada piirkonnas sõjalisi operatsioone.

"Me ei tea, mis juhtub... valmistume halvimaks," ütles ÜRO Süüria humanitaarkoordinaator Panos Moumtzis, kes rõhutas, et seoses operatsiooni tagajärgedega on "hulk vastamata küsimusi". Koordinaator lisas, et ÜRO on kõigi kohapealsete pooltega kontaktis. 

Moumtzis andis mõista, et tema büroo ei saanud eelinfot USA otsuse kohta, mis sisuliselt hülgab kurdid, kes on olnud Ühendriikide peamised liitlased sõjas ISIS-e vastu. Moumtzise sõnul on ÜRO prioriteet tagada, et Türgi võimalik pealetung ei too uusi põgenikke, et humanitaarabi ligipääs ei satu ohtu ning et liikumisvabadust ei piirata. 

EL: Türgi Süüria-operatsioon kahjustab tsiviilelanikke

Euroopa Liit hoiatas esmaspäeval, et Türgi plaanitav pealetung Süüria kirdeosa kurdi omakaitsejõudude vastu kahjustab tsiviilelanikkonda ja toob kaasa massipõgenemise. 

"Relvastatud vaenutegevuse jätkumine Süüria kirdeosas ei suurenda üksnes tsiviilelanikkonna kannatusi ega vii massipõgenemiseni, vaid võib oluliselt õõnestada ka seniseid poliitilisi pingutusi," ütles EL-i kõneisik Maja Kocijancic.

Kocijancic lisas, et EL-i välisministrid arutavad võimalikku kriisi esmaspäeval Luxembourg'is toimuvatel kõnelustel.

"Tunnustades küll Türgi õigustatud julgeolekumuresid, on Euroopa Liit algusest peale kinnitanud, et Süüria konflikti kestlikku lahendust ei ole võimalik saavutada sõjaliselt, vaid see vajab poliitilist üleminekut," ütles Kocijancic, kutsudes tagama humanitaarabile "takistamatut, turvalist ja kestlikku juurdepääsu".

Trump: kurdide toetamine on liiga kallis

President Trump kaitses esmaspäeval oma otsust USA väed Süüria põhjaosast tagasi tõmmata märkusega, et kurdi üksuste toetamise jätkamine on liiga kulukas, vahendasid BBC ja Reuters.

"Kurdid võitlesid meiega koos, kuid neil maksti selle eest tohutuid summasid ja varustust selle eest. Nad Türgiga sõdinud aastakümneid," teatas Trump Twitteri-postituste seerias. "Türgi, Euroopa, Süüria, Iraan, Venemaa ja kurdid peavad nüüd lahenduse välja mõtlema."

"Nagu ma olen ka varem jõuliselt teatanud ja et üle korrata - kui Türgi teeb midagi, mida ma oma suurepärases ja võrreldamatus tarkuses pean piiri ületamiseks, siis ma hävitan ja pühin minema Türgi majanduse (Ma olen seda varem teinud!). Nad peavad koos Euroopa ja teistega vastutama kinni võetud ISIS-e võitlejate ja perekondade eest. USA on teinud palju rohkem kui keegi oleks eales oodanud, sealhulgas vallutanud 100-protsendiliselt ISIS-e kalifaadi. Nüüd on aeg regioonis teistel, kellest mõned on väga rikkad, oma territooriumi kaitsta. USA ON SUUR!" teatas Trump hiljem Twitteris.

Trumpi administratsiooni samm on vastumeelne USA kongressile ning selle suhtes on kriitilised isegi paljud presidendi parteikaaslastest toetajad.

Näiteks vabariiklasest senaator Lindsey Graham kirjutas Twitteris, et tal on plaanis võtta ühendust välisminister Mike Pompeoga ning esitada eelnõu resolutsiooniks, mis oleks vastu taandumisotsusele ja nõuab selle muutmist.

Graham, kes juhib mõjukat senati õiguskomisjoni ning on üks Trumpi häälekamaid toetajaid Kapitooliumil, pidas pühapäeval avaldatud lahkumisotsust katastroofi alguseks. Tema arvates saab kurdide hülgamisest plekk Ameerika aul.

Otsusega lahkub USA tähtsatelt positsioonidelt Süüria põhjapiiril. Sellega ta sisuliselt hülgab kurdid, kes on Washingtoni peamised liitlased aastatepikkuses sõjas äärmusrühmituse ISIS vastu.

"Kui see plaan jõustub, siis esitan senatis vastuseisva resolutsiooni ja palun otsuse tagasipööramist. Ootan, et saan sellele tugeva parteideülese toetuse," teatas Graham Twitteris.

"See ei ole kunagi meie julgeoleku huvides hüljata oma liitlasi, kes on meil aidanud ISIS-ega võidelda," sõnas Graham Fox Newsile antud intervjuus. "See presidendi impulsiivne otsus on tühistanud kõik meie edusammud ning paisanud regiooni järjekordsesse kaosesse."

Süüria kurdide esindajad on nimetanud USA sammu "noalöögiks selga".

Pentagon: USA ei toeta Türgi ähvardatud pealetungi Süürias

- Ühendriigid ei toeta Türgi ähvardatud sõjalist pealetungi Süürias, sest see võib piirkonna tasakaalust välja viia, hoiatas USA kaitseministeerium esmaspäeval.

"Kaitseministeerium, nagu ka president, tegi Türgile selgeks, et me ei toeta Türgi operatsiooni Põhja-Süürias," ütles Pentagoni pressiesindaja Jonathan Hoffman.

"Teeme meie teiste NATO liitlaste ja koalitsioonipartneritega koostööd, et taas esitada Türgile võimalikud destabiliseerivad tagajärjed, mis võivad Türgi võimalikel sammudel olla Türgile, lähipiirkonnale ja kaugemalgi," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: