Bolton: USA usub liitlaste toetuse jätkumist Süürias

John Bolton Valge Maja ees teleintervjuud andmas.
John Bolton Valge Maja ees teleintervjuud andmas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA usub, et Suurbritannia ja Prantsusmaa jätkavad Pärast Ühendriikide peavägede lahkumist toetust kurdide ja araablaste relvaühendusele Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), teatas pühapäeval USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton.

Bolton ütles telekanali ABC usutluses, et on selles suhtes väga optimistlik.

"Viimase nädala kõnelusi hinnates meie Suurbritannia ja Prantsusmaa liitlastega olen väga optimistlik, et nad kavatsevad osaleda," sõnas Bolton.

"See pole ametlikult veel juhtunud, kuid nad kaaluvad seda," lisas Bolton viidates, et asjaga tegeleb otseselt USA staabiülemate ühendkomitee esimees Joe Dunford.

USA toetatud Süüria võitlejad taastasid pühapäeval pealetungi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) viimasele redupaigale Süüria idaosas, ütles nende pressiesindaja pärast džihadistidele alistumiseks antud tähtaja möödumist.

SDF-i pressiosakonna ülem Mustefa Bali sõnul on taas alanud õhulöögid ja lahingud maalapikese pärast Baghouzi külas. Neljapäeval evakueeris see kurdi-araabia relvarühmitus sealt mitusada tsiviilisikut.

2014. aastal Süürias ja Iraagis loodud IS-i protoriik oli oma kõrghetkel umbes Suurbritannia suurune. Sestsaadik on IS kaotanud territooriumi USA juhitava koalitsiooni ning sellega liidus olevate Iraagi vägede ja SDF-i, Süüria valitsusvägede ja Venemaa ning Türgi sõjaliste operatsioonide tulemusena.

SDF alustas suuroperatsiooni IS-i viimase tugipunkti Süüria asustatud aladel ehk niinimetatud Hajini tasku vallutamiseks septembris ja sestsaadik on rühmituse kätte langenud sadu IS-i välisvõitlejaid, keda hoitakse SDF-i vanglates ja keda rühmitus soovib päritoluriikidesse repatrieerida.

Ühendriikide president Donald Trump otsustas mullu detsembris tuua Ühendriikide üksused ära Süüria kirdeosast, kus nad on koos kurdivõitlejatega tegutsenud IS-i vastu.

21. veebruaril teatas Valge Maja aga, et pärast umbes 2000-mehelise USA väekontingendi väljatoomist Süüriast jääb tähtajatult riiki 200 sõdurist koosnev rahutagamisrühm.

Mõjukas Ühendriikide senaator Lindsey Graham ütles päev hiljem, et otsuse mõte on mõjutada Euroopa riike saatma Süüriasse umbes 1000 sõdurit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: