Trump: Euroopa peaks ISIS-e võitlejad tagasi võtma ja kohtusse saatma

Foto: RS/MPI/Capital Pictures/Scanpix

USA president Donald Trump kutsus Euroopa riike üles võtma tagasi Süüriasse ISIS-e ridades võitlema läinud inimesed ning nad kohtu alla saatma.

"USA palub Suurbritanniat, Prantsusmaad, Saksamaad ja teisi Euroopa liitlasi, et nad võtaks tagasi üle 800 ISIS-e võitleja, kelle me oleme Süürias kinni võtnud, ning peaks nende üle kohut," kirjutas Trump Twitteris.

Ta lisas, et vastasel juhul on USA sunnitud kinni võetud võitlejad vabaks laskma, mille järel nad suunduvad tõenäoliselt Euroopasse.

"Me teeme nii palju ja kulutame nii palju aega sellele, et teised asuksid tegutsema ning teeksid seda, milleks nad on võimelised. Me lahkume pärast 100-protsendilist võitu kalifaadi üle," kirjutas president.

Ta lisas, et ISIS-e väljakuulutatud nn kalifaat on langemas.

Ka Trumpi valitsuse ametnikud ütlesid ajalehele Sunday Telegraph, et nende hinnangul võivad osad kinni peetud võitlejad ohustada Euroopa riikide julgeolekut, kui nende üle kohut ei peeta, vahendas BBC.

Reedel hoiatas Suurbritannia välisluurejuht Alex Younger, et ISIS plaanib uusi rünnakuid, vaatamata sõjalisele lüüasaamisele Süürias. Ta ütles, et ISIS-e võitlejad võivad naasta Euroopasse ohtlike oskuste ja sidemetega.

Londonis asuva kolledži radikaliseerumise uuringute keskuse (ICSR) andmetel on Lääne-Euroopa riikidest Iraaki ja Süüriasse ISIS-e eest võitlema läinud hinnanguliselt 5904 inimest. Tagasi neist on pöördunud kokku 1765 inimest.

USA toetatud kurdide jõud jätkavad oma pealetungi ISIS-e viimasele tugipunktile Süürias Iraagi piiri ääres.

Alistatud ISIS-e võitlejaid hoiavad kinni kurdide juhitud jõud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: