Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Moskva kohus saatis Nemtsovi tapmises süüdi mõistetu 20 aastaks vangi

{{1499936040000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Moskva ringkonna sõjaväekohus määras opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi tapmises süüdi mõistetud Zaur Dadajevile 20-aastase vanglakaristuse, teatas Interfaxi korrespondent kohtuhoonest.

Kohtunik Juri Žitnikov otsustas neljapäeval "määrata Dadajevile lõplik karistus 20-aastase vangistuse kujul range režiimiga vanglas". Dadajev jääb ilma ka sõjaväe auastmest ja aumärgist.

Vandemehed mõistsid juuni lõpus mõrva toimepanekus süüdi tšetšeeni julgeolekujõudude endise ohvitseri Dadajevi. Ülejäänud neli, samuti tšetšeenid - Šadid ja Anzor Gubašev, Bemirlan Eskerhanov ja Hamzat Bahhajev - mõisteti süüdi kui tapmisega seotud isikud.

Gubaševidele, Eskerhanovile ja Bahhajevile määras kohtunik 11-19-aastase vangistuse.

Kohtu väitel pani viisik mõrva toime 220 000 euro suuruse tasu eest. Süüdimõistetud on Nemtsovi tapmist alati eitanud ning kuigi esialgu tunnistasid kõik ennast süüdi, taganesid mõned neist sellest väitega, et neilt pressiti piinamise teel ülestunnistus välja.

"Mu vend on aus ja väga tugev inimene. Ta andis esialgseid tunnistusi surve all ning teda piinati," ütles Zauri vend Šahrudin Dadajev.

Prokurör palus saata tapja elukas ajaks, abilised aga 17-23 aastaks erirežiimiga kolooniasse.

Ühe kohtualuse advokaat Zaurbek Sadahanov ütles, et kohtuotsus kaevatakse edasi. "Loomulikult kaebame otsuse edasi. Üksteist aastat inimesele, kes ei teinud midagi!" ütles Bahhajevi advokaat Sadahanov.

Ka tapetu tütre Žanna Nemtsova esindajad on öelnud, et kahtlevad Bahhajevi süüs.

Nemtsova advokaat Olga Mihhailova avaldas Interfaxile lootust, et mõrva korraldajad tabatakse ja neid karistatakse pika vanglakaristusega.

Otseseks mõrtsukaks tunnistatud Dadajevi advokaat ütles, et kohus kõrvaldas vandemeestele edastatud materjalidest trepikoja valvekaamera salvestuse, mis tõestab tema kaitsealuse alibit.

"See videosalvestus tõestab, et tapmise ajal viibis Zaur Dadajev kodus ja tal ei ole tapmisega mingit pistmist," ütles advokaat Šamsudin Tsakajev.

Kaitsjad palusid kohtul kasutada õigust saata vandemehed laiali, sest asja tõendite seas ei ole midagi, mis nende kaitsealuseid kuriteoga seoks, ja kohtualused õigeks mõista.

"Me kaebame kohtuotsuse edasi ja püüame saavutada Dadajevi õigeksmõistmise. Meie hinnangul ei sooritanud ta antud kuritegu ning ei ole sellega ka seotud," kommenteeris Tsakajev.

Endine asepeaminister ja hilisem tuline Kremli kriitik Nemtsov tapeti 2015. aasta 27. veebruaril Moskvas Kremli vahetus läheduses Suurel Moskvoretski sillal.

Selle näol oli tegemist kõige kõrgema profiiliga poliitilise mõrvaga Venemaal alates president Vladimir Putini võimulepääsust 17 aastat tagasi.

Nemtsovi lähedaste sõnul pole mõrva tellijat leitud

Nemtsovi toetajate ja lähedaste kaasvõitlejate sõnul on mõrva tellija endiselt vabaduses ning kohtuprotsessi käigus ei suudetud teda tuvastada. Tema pere sõnul pole uuritud Tšetšeenia presidendi Ramzan Kadõrovile lähedal seisvaid isikuid, kes on mõrvaga seotud.

Vene juurdluskomitee teatas karistuse väljakuulutamise järel avalduses, et "jätkab tõendite kogumist Nemtsovi mõrva korraldajate kohta".

Uurijate sõnul on juurdlus endiselt pooleli arvatava korraldaja suhtes, kes on riigist põgenenud. Kahtlustatav Ruslan Muhhudinov töötas autojuhina Tšetšeenia komandöri heaks, kelle alluvuses Dadajev tegutses.

Uurijate sõnul pakkus Muhhudinov viisikule mõrva sooritamise eest raha, ent nad ei ole kunagi selgitanud, miks tema sugune madala astme ametnik pidanuks Nemtsovi mõrva soovima ning kust pärineb tema raha.

"Vähe sellest, et ei organiseerijat ega tellijat pole leitud, tundub, et keegi ei otsigi neid. Organiseerijate leidmiseks alustati eraldi menetlust ning see vedeleb uurimiskomitee lauasahtlis," kommenteeris poliitik, Boris Nemtsovi sõber Ilja Jašin "Aktuaalsele kaamerale".

Nemtsovi sõbrad ja toetajad on veendunud, et tapjate taga on Tsetšeenia juhtkond eesotsas Ramzan Kadõroviga ja et opositsionääri likvideerimine oli sanktsioneeritud kõige kõrgemal tasemel.

"Nagu me juba ütlesime, jäljed viivad Groznõisse ja võib-olla ka kõrgemale. Me teeme kõik, et riigijuhtidele igal välisvisiidil - olgu see G20, G8 või G30 - esitatakse küsimus: kus on organiseerijad ja tellijad? Härra Putin, miks Teie oma eriteenistuste ja riigiaparaadiga ei suutnud siit edasi minna ning kohtupinki jõudis vaid osa toimepanijatest?" kommenteeris Žanna Nemtsova advokaat Vadim Prohhorov.

Tapetud poliitiku sõbrad ei ole rahul ka kohtu määratud karistusega.

Adekvaatne karistus selle kuriteo eest oleks eluaegne vangistus, vähemalt Dadajevile. Aga seda me ei saanud. Ma loodan, et prokuratuur kaebab otsuse edasi," ütles Jašin.

Prokurörid aga ütlesid, et enne edasikaebamist tuleb kohtuotsus põhjalikult läbi lugeda.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Anton Aleksejev

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: