Valimiste valvurid: erakonnad, käituge eetiliselt, me ei vali Eesti suurimat rehepappi!

Foto: ERR-i eetripilt

Kodanikuühendus valimiste valvurid tuvastas viimasel valimiskampaanianädalal mitu piiripealset juhtumit. Nimeliselt pöörduti valvurite poole Kalvi Kõva, Einar Vallbaumi ja Urmas Simoni sõidukite-haagiste ning Tarmo Kruusimäe reklaami pärast Isamaalt katuseraha saanud MTÜ kanalites.

"Head erakonnad, me ju ei vali Eesti suurimaid rehepappe, vaid suurimaid riigijuhte. Käituge eetiliselt!" pani valimiste valvurite esindaja Anna Karolin poliitikutele "Terevisioonis" südamele.

Ta tõi saates mitu näidet keerulistest piiripealsetest juhtumitest, mis on kas juriidiliselt korrektsed, aga siiski rikuvad head valimistava või ei riku ka seda, kuid on eetiliselt kaheldavad.

Üks selline juhtum on MTÜ Suitsuvaba Eesti, mis sai Tarmo Kruusimäe (Isamaa) algatusel mullu katuseraha.

"Nüüd on teeb Tarmo Kruusimäe otsest valimisreklaami selle vabaühenduse kanalites levitatavas videos. Ta ise ütleb, et me ju ei öelnud kandidaadinumbrit, seega ei olnud see valimisagitatsioon. Ma olen nõus, et juhtum on piiripealne, aga videos ei ole siiski juttu sellest, et on MTÜ, kelle seisukohad on õiged, vaid et hääletage minu poolt, et ma saaksin seda asja ajada," kirjeldas Karolin.

Ta lisas ka, et MTÜ on teinud videole Facebookis ka tasulist reklaami ehk kulutanud raha.

"Hea valimistava ja eetiline norm ütleb, et kõik kulud, mis kandidaadid teevad, peavad olema avalikud ja läbipaistvad," toonitas Karolin.

JOKK, aga vale

Hea valimistava rikkumiseks pidasid valvurid ka iseenesest JOKK-e Kalvi Kõva, Urmas Simoni ja Einar Vallbaumi enesereklaamiga sõidukeid-haagiseid.

"Kusjuures Kõva ja Vallbaum kasutasid nende enda isiklikku sümboolikat otse valimisjaoskonna ees auto peal. Kohus seda otseselt ei keela, nii et juriidiliselt on kõik korrektne, aga me kõik teame, et välireklaam on keelatud," rääkis Karolin.

Valvurid leidsid, et need on piiripealsed juhtumid, aga pidasid neid siiski hea valimistava rikkumiseks.

"Paneme kõigile südamele, et valimispäeval on igasugune agitatsioon keelatud, nii et ka need autod tuleb sealt eemaldada," toonitas Karolin.

Iga hääl loeb

Valvurid käsitlesid ka roheliste pöördumist, milles muretseti, et teised erakonnad levitavad väidet, nagu läheks parlamenti mitte pääsevate erakondade poolt hääletanute hääled justkui kaduma ja jaotataks ümber teiste erakondade vahel.

"Siin on osaliselt tegemist müüdiga, kuna kellegi hääli ei jaotata ümber. Küll aga juhtub see, et kui erakond ei saa [valimiskünnise ületamiseks] hääli täis, siis [riigikogu] kohad lähevad jagamisele nende erakondade vahel, kes [valimis]künnise ületasid," märkis Anna Karolin.

Valvurite hinnangul ei olnud selliste väidete puhul siiski tegemist hea valimistava rikkumisega.

"Valija võiks siiski silmas pidada, et võib teha matemaatikat ja olla tehniline valija, aga me soovitame ikkagi ka mõelda, millise kandidaadi poolt tõesti tahaks hääle anda ja vähem lasta end mõjutada juttudest, et su hääl ei loe," märkis Karolin.

Vaata ka: Johann-Christian Põder. Valimiskastieetika ehk kas valida südame või mõistusega?

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: