Vinkel: tahtlikult ei ole keegi püüdnud valimisjaoskondades petta

Foto: ERR

Valimisteenistuse juht Priit Vinkel ütles, et tahtlikult ja teadlikult ei ole keegi proovinud valimisjaoskondades tulemusi võltsida, kuid inimlikke eksimusi on ette tulnud.

Priit Vinkel näitas "Ringvaates", milliseid turvaelemente kasutades tagatakse jaoskondades valimiste salajasus ja turvalisus. 

Vinkel rääkis, et valimiskastid kinnitatakse turvaliselt ning jaoskonnas jälgitakse hoolega, et keegi ei saa neisse panna midagi sellist, mida ei tohiks.

Samuti on tema hinnangul keeruline püüda meelitada mõnda valimisjaoskonna töötajat pettusega tegelema. Kui see aga juhtub, on tegemist kuriteoga.

"Igas jaoskonnakomisjonis on vähemalt viis inimest ehk kõik nende inimeste kooslused kontrollivad ju üksteist. /.../ See kontroll on täielik. Ja kui tõesti peaks juhtuma, et keegi läheb liimile ja teeb midagi sellist, siis see on juba väärtegu või suisa kuritegu, nii et seda hakatakse uurima," rääkis Vinkel.

Vastates küsimusele, kas Eestis on olnud juhtumit, kus keegi on püüdnud valimistel petta, ütles Vinkel, et tahtlikult ja teadlikult ei ole seda teha püütud.

"Õnnetusi ja eksimusi, inimlikke eksimusi juhtub ikka. Aga sellist juhtumit, kus keegi teadlikult ja tahtlikult oleks soovinud võltsida, tõestatud ei ole," lisas ta.

Küll aga tuleb valimistel ette, et sedeleid rikutakse. Rikutud sedelid on kehtetud sedelid ja need hävitatakse pärast kõikide vaidluste pidamist mõni kuu pärast valimisi koos kehtivate sedelitega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: