Valimiste valvurid: võrreldes kohalike valimistega on kandidaadid olnud kukupaid

Foto: ERR

Kodanikualgatus valimiste valvurid otsustas sel nädalal mitte kokku panna oma traditsioonilist "edetabelit" suurimatest hea valimistava rikkumistest, kuna suuri rikkumisi ei olegi olnud, tõdes algatuse esindaja Andrei Liimets "Terevisioonis".

"Võib-olla on see seotud sellega, et ei ole ühte suurt vastandumist tekitavat teemat. Tavaliselt suurimad rikkumised tekivad ikka siis, kui miski kandidaadid tõsiselt n-ö käima tõmbab," arutles Liimets.

Ta viitas näitena asjaolule, et isegi suurima opositsioonierakonna põhiteema valimiste eel on olnud aktsiisipoliitika.

"Nii et tundub, nagu me oleks jõudnud mingisse heaoluühiskonda…"

See aga ei tähenda, et valimiste valvurite poole poleks erinevate hea valimistava rikkumise kahtlustega pöördutud.

"Need [pöördumised] on seni suures osas puudutanud [praegu kehtivat poliitilise] välireklaami keeldu. Inimestele jääb silma päris palju reklaame, mida peetakse välireklaamiks, aga mis suuremas osas pole seda olnud," seletas Liimets.

Tema sõnul ei ole poliitiline välireklaam ning on seega seadusega lubatud:

  • Poodides olevad reklaamid, kui need siseruumidest õue ei paista;
  • sotsiaalmeedias olev valimisreklaam;
  • sõidukitel ja haagistel olevad kandidaatide näod-nimed ja erakonna juhtlause [kui ei kuvata kandidaadi numbrit või otseselt valima ei õhutata].

"Siiski – kuigi see otseselt keelatud ei ole, siis erinevalt siseruumides olevastest reklaamidest me valvuritena taunime seda, et sõidukite abil otsitakse seaduseauku ja võimalust välireklaami keelust mööda pääseda," rõhutas Andrei Liimets.

Valimiste valvurile laekus nädala jooksul ka mitu kaebust seoses Reformierakonna maksukalkulaatoriga, kuhu inimesi kutsuti sisestama oma palgaandmed, et näidata, kui palju inimene alkoholiaktsiisi tõttu raha kaotab. Hea valimistava rikkumiseks seda valimiste valvurite hinnangul siiski pidada ei saa.

"Probleemne oli pigem see, et kalkulaator saatis kasutaja andmed reklaamifirmale – mis ei lähe kokku andmekaitseseadusega, sest kasutaja ei ole selleks tegelikult luba andnud," märkis Liimets. •

Hea valimistava põhimõtetega saab tutvuda siin: Hea valimistava.

Hea valimistava rikkumistest võib teada anda aadressil valimistava@heakodanik.ee.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: